Na początku października 2022 roku pisaliśmy o konkursie Funduszu Medycznego na infrastrukturę pediatryczną, w którym drugie miejsce zajął projekt stworzony przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK. Dzięki temu przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym stanie Zintegrowane Centrum Pediatryczne, na którego budowę i wyposażenie Fundusz Medyczny przeznaczy ponad 201 mln zł. Umowa na sfinansowanie inwestycji została podpisana w ubiegłym tygodniu.

Przechodzimy do fazy rzeczywistego działania, czyli rozpisania przetargów na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu oraz w kolejnych latach na dostawę sprzętu i wyposażenia – mówił podczas konferencji prasowej Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Będziemy szukać najlepszych partnerów i kontrahentów, którzy spełnią nasze oczekiwania i zapewnią najwyższą jakość usług. Będziemy również monitorować postęp prac i dbać o terminowość oraz zgodność z harmonogramem. Naszym celem jest jak najszybsze oddanie Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego do użytku.

Zintegrowane Centrum Pediatryczne jako budynek będzie w każdym szczególe dostosowane do nowej koncepcji leczenia, według której dziecko ma przebywać w szpitalu dokładnie tak długo, jak jest to koniecznie jedynie ze wskazań medycznych. Kluczowym elementem nowej jednostki będzie oddział jednodniowy, który dzięki odpowiedniej infrastrukturze oraz organizacji pracy pozwoli na zwiększenie liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnej redukcji kosztów. Na tym oddziale będzie prowadzona nie tylko diagnostyka, lecz także wiele procedur leczniczych, które mogą być w tym trybie realizowane, np. terapie z zastosowaniem leków biologicznych czy hormonów.

Nowe centrum pediatryczne to jednak nie tylko budynek i nowoczesne wyposażenie. To przede wszystkim nowa koncepcja opieki pediatrycznej, której w obecnych warunkach rozproszonych klinik pediatrycznych nie da się zrealizować. W ZCP utworzony zostanie m.in. unikatowy w skali regionu obszar pediatrii metabolicznej i genetyki klinicznej, które będą stanowić zintegrowane centrum chorób rzadkich.

Centrum będzie mieścić się w nowym pięciokondygnacyjnym budynku o powierzchni prawie 17 tys. m2, zlokalizowanym w sąsiedztwie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Całkowity koszt budowy ZCP ma wynieść ponad 223 mln zł, z czego ponad 201 mln zł udało się pozyskać z Funduszu Medycznego.

 

Wizualizacja: mat. USK Wrocław