Przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu stanie Zintegrowane Centrum Pediatryczne, na którego budowę i wyposażenie Fundusz Medyczny przeznaczy ponad 201 mln zł. Projekt stworzony przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK zajął drugie miejsce w konkursie Funduszu Medycznego na infrastrukturę pediatryczną.

Celem konkursu była szybsza diagnostyka pediatryczna i większy dostęp do możliwości nowoczesnego leczenia najmłodszych pacjentów.

Wszyscy czekaliśmy na ten dzień – powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski w dniu ogłoszenia wyników konkursu. – To bardzo ważny krok w poprawie opieki nad dziećmi w naszym regionie, która obecnie jest rozproszona. Cieszę się, że ten projekt był drugi w konkursie, co pokazuje jego jakość. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny to są miejsca, gdzie takie centrum  powinno działać.

Nowoczesna placówka będzie się mieścić w nowym budynku, który powstanie tuż przy Klinice Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Na powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych planowane jest utworzenie ponad  140 wieloprofilowych łóżek, kilka specjalistycznych poradni, pracowni diagnostycznych i oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Centrum połączy funkcje szpitala i specjalistycznych przychodni, co pozwoli skrócić czas hospitalizacji, stawiając główny nacisk na leczenie ambulatoryjne.

Inwestycja zakończy się w 2027 roku.

 

Źródło: mat. prasowe UMW / Foto: UMW/T. Walów