Prezes wrocławskiego MPK, Krzysztof Balawejder poinformował w czwartek 27 maja, że przetarg na 30 nowych tramwajów Moderus Gamma nie dojdzie do skutku. Decyzja jest związana z niższymi cenami biletów na przejazdy komunikacją miejską, które będą obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

Prezes MPK planował ogłosić przetarg na nowe pojazdy w najbliższych dniach. Jak podkreślił, wszystkie dokumenty były już przygotowane i gotowe do podpisu, jednak ostatecznie do konkursu ofert nie dojdzie.

Decyzja radnych Nowoczesnej (którzy jeszcze niedawno popierali dotychczas obowiązującą taryfę) oraz Prawa i Sprawiedliwości o obniżce cen biletów jednorazowych oznacza wpływy do budżetu niższe o 15 000 000 PLN rocznie. Rada Miasta nie ma swoich pieniędzy, rozdaje to co dostanie od nas mieszkańców. Obniżenie cen biletu jednorazowego (kupowanego często przez przyjezdnych a nie mieszkańców Wrocławia) oznacza albo większą dotację z budżetu albo mniejsze wydatki inwestycyjne czyli nowe tramwaje czy autobusy – oświadczył Krzysztof Balawejder.

W związku z obliczeniami potencjalnych wpływów do budżetu MPK, jakie zostały przeprowadzone, Prezes MPK podjął ostateczną decyzję o odwołaniu planowanego przetargu.

Jako osoba odpowiedzialna za finanse Spółki, nie mogę podjąć decyzji o rozpisaniu przetargu na 30 nowych tramwajów, przy takim ubytku wpływów. Obniżka wpływów narastająca w okresie 20 lat (tyle amortyzujemy takie środki trwałe) to 300 mln PLN, czyli tyle ile kosztuje 30 tramwajów. Byłoby to klasycznym działaniem na szkodę Spółki – dodał.

Prezes zapewnia również, że będzie poszukiwał innych źródeł na sfinansowanie zakupu tramwajów, choć jego zdaniem będzie to bardzo trudne.

Z taką decyzją nie zgadzają się radni klubu Nowoczesna. Ich zdaniem wyższe ceny biletów za przejazdy komunikacją miejską, wprowadzone wraz z początkiem 2021 roku, zniechęciły dużą liczbę osób do podróżowania tramwajami i autobusami, co sprawiło, że wpływy do budżetu MPK i tak były niższe. W związku z tym, wyliczenia mówiące o tym, że obniżka cen biletów ograniczy wpływy w takim stopniu, iż zakup nowych tramwajów będzie niemożliwy, jest według radnych Nowoczesnej manipulacją.

 

 

Od 1 lipca bilety MPK będą tańsze!

 

Foto: Facebook/Krzysztof Balawejder