Co roku stolicę Dolnego Śląska odwiedzają miliony turystów. Przyciągają ich liczne atrakcje, wydarzenia, a także architektura i ciekawa historia miasta. Nie każdy jednak wie, że Wrocław może poszczycić się kilkoma rekordami, a także ciekawostkami na skalę krajową, a nawet europejską.

Najwięcej mostów w Polsce

Nie bez przyczyny Wrocław nazywany jest miastem stu mostów czy Wenecją Północy. To właśnie tutaj znajduje się najwięcej przepraw spośród wszystkich miast w Polsce. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ma pod swoją opieką 111 mostów i 38 kładek. Wśród nich wymienić można Most Rędziński, który jest jednocześnie najwyższym w kraju – konstrukcja mierzy 122 metry.

most redzinski wroclaw

Jedyny taki zawód w Polsce

Głównym zadaniem wrocławskiego Latarnika jest codzienna opieka nad oświetleniem gazowym. Codzienne przeglądy oraz prowadzone prace konserwacyjne i naprawcze pozwalają utrzymać sprawność tej unikatowej w skali kraju infrastruktury. Latarnik jest też popularną atrakcją turystyczną, a spacerujący po Ostrowie Tumskim turyści, chętnie robią sobie z nim zdjęcia.

Najstarsze i największe zoo w Polsce

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu został otwarty 10 lipca 1865 roku i jest tym samym najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Jednocześnie jest największym zoo w kraju pod względem liczby zwierząt. Mieszka tu ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad 1100 gatunków.

Najwięcej krasnali

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia są figurki krasnali ustawione w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Aktualnie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się ich już ponad 800. Pierwszy z nich – Papa Krasnal upamiętniający ruch Pomarańczowej Alternatywy, działający we Wrocławiu w okresie stanu wojennego, stanął na ulicy Świdnickiej w 2001 roku.

Najstarsza gospoda w Europie

Pierwsza restauracja, która powstała w Europie, to Piwnica Świdnicka otwarta w okresie średniowiecza, a dokładnie w 1273 roku. Przez kilka stuleci działała nieprzerwanie w piwnicach Starego Ratusza przy wrocławskim Rynku, serwując gościom złoty trunek. Podczas II wojny światowej lokal został zdemolowany, a jego ponowne otwarcie nastąpiło w 1960 roku. Niestety na przełomie 2017 i 2018 roku restauracja znów została zamknięta. W 2020 roku zakończył się remont Piwnicy Świdnickiej, który kosztował miasto ponad 4 mln złotych, a ponowne otwarcie nastąpiło latem 2023 roku.

piwnica swidnicka najstarsza piwiarnia

Foto: Zbiory Fotopolska