Wyburzą silosy w porcie Popowice.
AKTUALNOŚCI, INWESTYCJE

Wyburzą silosy w porcie Popowice. 

18 grudnia planowane jest wyburzenie silosów w porcie Popowice przy ul. Białowieskiej. W ich miejscu zaplanowano budowę części osiedla deweloperskiego.

 – Rozbiórkę rozpoczniemy w najbliższym czasie, tak by obiekty nie stanowiły zagrożenia – mówił w kwietniu Dariusz Pawlukowicz z zarządu dewelopera Vantage, który jest właścicielem terenu.

Betonowe silosy, powstałe w latach 1963-66, są pozostałością po przesypowni cementu, która była częścią fabryki domów z wielkiej płyty. Wybudowało je Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 1. 

Wyburzenie, a konkretnie wysadzenie w powietrze, zaplanowane jest na wtorek, 18 grudnia, na godz. 11:00. Zostanie przeprowadzone metodą strzałową – w słupach nośnych silosów, w strategicznych miejscach umieszczone zostaną ładunki.

Port w rejonie Popowice został w wybudowany w latach 18871888 przez Frankfurckie Towarzystwo Kolei Towarowej. Teren objęty inwestycją zajmował 9,52 ha. Posiadał połączenie kolejowe, przez węzeł kolejowy Popowice. Do końca lat osiemdziesiątych port obsługiwał przeładunek towarów masowych, głównie kruszywcementu itp. Na terenie portu pracowały cztery dźwigi i dwa wywroty. Wcześniej wspomniane silosy służyły do przechowywania cementu.

Foto: Zbiory Fotopolska

Polecane

© Miejsca We Wrocławiu 2022 all rights reserved.