Od niedawna lekarze pracujący na Oddziale Neurochirurgii w szpitalu im. Marciniaka mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt w Polsce. Jest to pierwszy szpital w kraju, który zakupił niezwykle precyzyjny, japoński mikroskop neurochirurgiczny przeznaczony do najbardziej skomplikowanych zabiegów. Sprzęt zakupiono ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Jako samorząd województwa stale dążymy do poprawy jakości opieki medycznej w dolnośląskich szpitalach. W tym celu m.in. inwestujemy w najnowocześniejszy sprzęt. W szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu zakupiony został nowy mikroskop, który umożliwi neurochirurgom wykonywać skomplikowane i wymagające wielkiej precyzji zabiegi – informuje Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowoczesny sprzęt został wyprodukowany w Japonii. Zaprojektował go inżynier, który produkuje soczewki dla teleskopów i satelitów kosmicznych.

Mikroskop ma niezwykle wysoką zdolność do powiększania obiektów, bardzo szybkie tempo zbliżania i oddalania, a także najnowszą wersję oprogramowania. Dzięki temu był już wykorzystywany podczas wymagających niezwykłej precyzji operacji np. tętniaków czy guzów mózgu.

Zakup był możliwy dzięki dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego, która wyniosła ponad 3 miliony złotych.

nowoczesny mikroskop wroclaw

 

Foto: mat. Szpital im. Marciniaka