Inwestycja przy ulicy Wilanowskiej została już praktycznie zrealizowana. Pozostały tylko odbiory techniczne i prawdopodobnie już podczas majówki mieszkańcy Psiego Pola sprawdzą w praktyce zespół basenów, siłowni i saun. Co więcej, Wrocławski Park Wodny ogłosił właśnie kolejne dwie lokalizacje dla osiedlowych Aquaparków.

Lipa Piotrowska to obecnie najmocniej rozwijające się osiedle we Wrocławiu. To tam powstaje szkoła na Cynamonowej, która już od września przyjmie uczniów i przedszkolaków. Docelowo będzie to 1200 dzieci. Ale nie „nie samą nauką żyje człowiek”.

– Wrocław bliżej Ciebie – tak od kilku lat myślimy o naszym mieście i tak to miasto chcemy zmieniać. We wrześniu ruszy nie tylko szkoła na Cynamonowej w Lipie Piotrowskiej, ale także na Rajskiej na Złotnikach. Ważne jest, by wrocławskie osiedla były kompaktowe, by na miejscu była szkoła, usługi czy rozrywka i rekreacja. Stąd dziś, pokazując obiekt na Wilanowskiej, zapowiadamy dwa kolejne Aquaparki dla północy i północnego-zachodu – wyjaśniał prezydent Jacek Sutryk.

Prezydent zaznaczył, że nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja dwóch nowych obiektów – ale przesądzone jest ich powstanie i zasięg osiedli, które mają obejmować. W środę (3 kwietnia) na Wilanowskiej dziennikarze zobaczyli nowy Aquapark dla Zakrzowa i Psiego Pola. Teraz odbiory techniczne. Placówka przyjmie pierwszych gości na majówkę.

– Ten obiekt przypomina otwarty niespełna dwa lata temu zespół basenów na Brochowie. Tak będą wyglądać obiekty, które Wrocławski Park Wodny postawi dla mieszkańców północy Wrocławia m.in. dla mieszkańców Lipy Piotrowskiej czy zachodu w okolicach Leśnicy, Złotnik i Nowych Żernik. Tu na Psim Polu rocznie będzie z basenów korzystać około 300 tysięcy osób. Nowe Aquaparki będą miały podobny potencjał, bo zarówno Lipa, jak i Maślice, Nowe Żerniki, Leśnica, Złotniki i Kuźniki to osiedla mocno rozwijające się. Obiekty spółka będzie projektować jeszcze w tym roku – wyjaśniał przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik.

Jak tłumaczył Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego nowy obiekt na Brochowie i ten dziś oddawany na Wilanowskiej będą finansowo samowystarczalne. To pozwala myśleć o budowie nowych obiektów.

– Budowa Wilanowskiej jest zakończona, złożyliśmy wnioski o odbiory do instytucji państwowych i liczymy, że te niezbędne formalności zostaną załatwione w kwietniu tak by na majówkę wrocławianki i wrocławianie mogli z obiektu skorzystać. A my myślimy – tak jak obiecaliśmy na początku tej kadencji o dalszym rozwoju – mówił Kaliszczak.

Wrocławski Park Wodny i jego obiekty to ulubione miejsce relaksu Dolnoślązaków. W 2023 roku rekord frekwencji padł w listopadzie, Aquapark odwiedził dwumilionowy gość. Było to o miesiąc szybciej niż w 2022 r. Łącznie w 2023 roku w obu placówkach Wrocławskiego Parku Wodnego było 2 180 000 gości.

– Dbamy, by obiekty były minimum samowystarczalne – to pozwala myśleć o budowie kolejnych. Dlatego, choć obiekt na Wilanowskiej będzie zasilany gazem i prądem, to prąd będzie pochodził z energii słońca. Obiekt na Wilanowskiej będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła – oznacza to, że nawet połowa energii koniecznej do działania obiektu będzie ze źródeł odnawialnych – mówił Kaliszczak.

Koszt tej inwestycji to 39,5 mln zł.  

– Obejmuje teren o powierzchni 9,5 tys. mkw., z czego aż 3 tys. mkw. zajmie zieleń – 40 drzew i ok. 280 mkw. krzewów i traw. Przed aquaparkiem powstaje także parking z miejscami dla 59 samochodów. Przewidziano też 88 miejsc postojowych dla rowerów – wyliczał wiceprezes Aquaparku Paweł Rańda.

Placówka na Zakrzowie to basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 do 1,8 m, a także basen do nauki pływania, basen z hydromasażem i otwartym sezonowo basenem zewnętrznym, który będzie miał także część brodzikową. Ponieważ w bliźniaczym obiekcie na Brochowie bardzo dużym powodzeniem cieszy saunarium – ta część w Aquaparku Zakrzów została rozbudowana.

– W ramach zajęć WF z pływalni  i strefy fitness będą korzystać uczniowie z SP nr 44 oaz innych pobliskich placówek oświatowych. Mamy tego przykład na Brochowie – gdzie w ciągu dnia odbywają się lekcje pływania czy wf na siłowni dla pobliskich szkół. Dzięki zajęciom w Aquaparkach Wrocław przy finansowaniu z budżetu miasta mamy pionierski program kompleksowej nauki pływania małych wrocławian. Co roku za darmo pływać się uczy kilka tysięcy dzieci! – mówił Rańda.

W 2023 r. liczniki Aquaparku pokazały blisko 60 tys. wejść w ramach lekcji wuefu, dodatkowo było 14,5 tys. uczestników szkoły pływania. W środku obiektu jest też przestrzeń – około 100m2 z zapleczem sanitarnym – dla m.in. wrocławskich seniorów – chcemy by powstał tutaj kolejne wrocławskie Centrum Aktywności Lokalnej – tym razem dla Zakrzowa.

Budując obiekt na Zakrzowie i zapowiadając kolejne, na północy i północnym-zachodzie, Wrocławski Park Wodny nie zapomina o swoim największym obiekcie na Borowskiej. W tej chwili trwa tam budowa nowych zjeżdżalni – powstają 3 nowe zjeżdżalnie, dwie pontonowe, które będą dostępne do końca czerwca oraz podwójna zjeżdżalnia, która powstanie do końca listopada.

 

Foto: mat. prasowe