27 czerwca 2022 roku na kładkę runął potężny konar, który uszkodził konstrukcję. Wykonana ekspertyza wykazała konieczność całkowitej rozbiórki, a następnie odbudowę obiektu od podstaw. Prace rozpoczęły się na początku września, a już za kilka miesięcy przeprawa zostanie ponownie otwarta.

Kładka łącząca bulwar biegnący nad fosą wzdłuż ul. Pawła Włodkowica z ul. Podwale jest popularnym przejściem, z którego przed zniszczeniem chętnie korzystali spacerowicze i rowerzyści. Po ponad roku od zamknięcia na przeprawie ruszyły pierwsze prace.

– Celem inwestycji jest przywrócenie odpowiedniego stanu wyeksploatowanej i zniszczonej przeprawie. Kładka znajduje się w obrębie historycznej Promenady Staromiejskiej w pobliżu Urzędu Stanu Cywilnego. Promenada, pierścień zieleni okalający Stare Miasto, to popularna trasa spacerowa mieszkańców i turystów. Sama kładka też jest zabytkiem – należy do nielicznych tego typu obiektów w skali kraju. Służby konserwatorskie podkreślają potrzebę zachowania kładki jako „świadectwa historii w jego pełnym wymiarze materialnym, wraz z jego konstrukcją, techniką budowlaną i otoczeniem tworzącym krajobraz kulturowy, a także przekazem niematerialnym” – wyjaśnia ZDiUM.

Aktualnie na miejscu pracuje palownica. Jej zadaniem jest wbicie 4 potężnych rur w dno fosy – jest to pierwszy etap budowy podpór. W następnej kolejności konieczne będzie wybranie gruntu z rur i wypełnienie ich betonem. Na koniec wykonawca zamontuje stalowe marki na szczytach. Połączą one betonowe i drewniane elementy konstrukcji.

Po zakończeniu prac przy podporach ruszy montaż rusztowania niezbędnego do budowy nadwodnej części całej konstrukcji. Ten etap rozpocznie się w listopadzie.

Koszt remontu to ponad 2,5 mln złotych.

 

Foto: mat. prasowe