Pozytywna decyzja w sprawie rozbiórki Solpolu zapadła w lipcu 2021 roku, natomiast prace wyburzeniowe rozpoczęły się w marcu 2022 roku. Pół roku później po postmodernistycznym budynku pozostał już tylko beton i gruz. W piątek (23 czerwca) sopocka pracownia architektoniczna opublikowała wizualizację budynku, który zaprojektowała dla Noho Investment.

Aktualnym właścicielem nieruchomości przy ul. Świdnickiej jest firma NOHO Investment z Krakowa, założona przez Rafała Kulę i Sebastiana Kulczyka. Pod koniec ubiegłego roku prezes Nowo zdradził, że w miejscu Solpolu powstanie budynek mieszkalny z usługami o wysokim standardzie. Część usługową przewidziano na parterze, a przestrzeń mieszkalną na wyższych kondygnacjach.

Projekt apartamentowca przygotowała pracownia architektoniczna ROARK Studio z Sopotu.

Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi. Elewację zaprojektowano z myślą o randze miejsca i nadaniu jej ponadczasowego charakteru i podzielono na trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z charakterystycznymi łukami, zasadniczą bryłę z tektonicznymi modułami oraz ozdobne obłe zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach. Niezwykle istotna jest relacja projektowanej zabudowy z sąsiadującym obiektem sakralnym, dlatego  zdecydowano się na współczesną interpretację tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach – tak opisują projekt jego autorzy.

Tak, potwierdzamy, że opublikowany projekt studia architektonicznego ROARK jest wygraną koncepcją konkursową, którą chcemy zrealizować. Zależało nam na takiej koncepcji, która spełni oczekiwania nie tylko nasze, ale także Wrocławia i Wrocławian, w zakresie jakości architektury, jej ponadczasowości, jakości urbanistyki i dialogu nowej tkanki z historyczną zabudową miasta. Ponadto, jak w każdym projekcie, szczególną wagę przykładamy do relacji społecznych i w tym przypadku integrujemy aktywną przestrzeń ulicy Świdnickiej, zapraszając wszystkich do parterowej części kompleksu. Zaznaczam jednak, że jesteśmy w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i mamy nadzieję, że w swej zasadniczej części projekt nie ulegnie już żadnym modyfikacjom – podsumowuje Dawid Sporysz, Dyrektor Zarządzający NOHO Investment.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy miałaby ruszyć realizacja inwestycji przy ul. Świdnickiej. O dalszych krokach inwestora będziemy informować na bieżąco.

 

Wizualizacje: mat. Roark Studio