Do Wrocławia dotarły kolejne elektryczne autobusy Mercedes-Benz e-Citaro G, które zostały oficjalnie zaprezentowane na placu Wolności. Aktualnie flota MPK liczy już 9 tego typu pojazdów, dzięki czemu od czwartku (14 grudnia) linia K, obsługiwana przez zeroemisyjne autobusy, stanie się ekologiczna i całkowicie zelektryfikowana.

Pierwszy elektryczny autobus pojawił się w stolicy Dolnego Śląska pod koniec sierpnia bieżącego roku.

– Od dzisiaj we flocie MPK pierwszy autobus elektryczny eCitaro G. Nowoczesny, klimatyzowany, komfortowy, niskopodłogowy, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zaopatrzony w specjalne systemy bezpieczeństwa. Już wkrótce wyruszy na ulice Wrocławia. Zamówiliśmy 13 takich autobusów, wszystkie pojawią się we Wrocławiu do końca roku, docelowo będą obsługiwać linię K, która dzięki temu stanie się pierwszą we Wrocławiu prawdziwą Zieloną Linią Autobusową – informowało wtedy MPK Wrocław.

Plan jest skrupulatnie realizowany, a w ostatnich dniach przewoźnik odebrał 8 kolejnych autobusów. Ostatecznie po wrocławskich ulicach będzie ich jeździć 13. W zależności od warunków, temperatury, obciążenia i prędkości pojazd może po pełnym ładowaniu bez problemów przejechać ponad 200 km. Nowe autobusy będą ładowane na terenie zajezdni przy ul. Obornickiej, gdzie powstała specjalna bramownica.

Elektrobusy są w pełni klimatyzowane i posiadają m.in. ergonomiczny rozkład siedzeń i poręczy, miejsca na wózki dziecięce oraz wózek inwalidzki, rozbudowany system informacji pasażerskiej z licznymi monitorami wewnątrz pojazdu, kasowniki z funkcją biletomatu i płacenia kartą, a także porty USB do ładowania smartfonów – wylicza prezydent Wrocławia.

Koszt zakupu 13 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą to 52 miliony złotych. To jednak nie koniec tego typu inwestycji, ponieważ MPK złożyło już wniosek o dofinansowanie na zakup kolejnych 21 bezemisyjnych pojazdów. Dotacji udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Szczegółowy rozkład linii K jest dostępny TUTAJ.

 

Foto: mat. MPK Wrocław