Pod koniec października 2022 roku informowaliśmy o przetargu na realizację projektu – Kozanowska Osada Przygoda. Projekt, którego celem było zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się między Szkołą Podstawowa nr 33 a ulica Pilczycką, został wybrany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wykonawca zakończył już I etap inwestycji, a edukacyjną atrakcję oddano do użytku mieszkańców.

Pomysłodawcy Kozanowskiej Osady Przygody podkreślali, że ideą projektu jest przemodelowanie niezagospodarowanego dotychczas obszaru i nadanie mu charakteru wypoczynkowo-edukacyjnego promującego przyrodę ożywioną i nieożywioną Dolnego Śląska.

W ramach I etapu prac zbudowano ścieżkę edukacyjną pokazującą i opisującą pięć rodzajów skał m.in. granit, bazalt czy dolomit. W Osadzie pojawiła się również stacja pogodowa, czujniki pomiaru pyłu z wyświetlaczem i dwa piezometry, dzięki którym można dokonać pomiaru wód gruntowych. Co więcej, przy szkole ustawiono ławki, zamontowano oświetlenie i wykonano nowe nasadzenia.

Dzięki tej inwestycji, dzieci w różnym wieku i dorośli mogą łączyć odpoczynek z zabawą, a przy okazji poznawać przyrodę Dolnego Śląska, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę przyrodniczą i geologiczną.

Koszt prac to niemal 650 tysięcy złotych.

 

Foto: mat. prasowe