Od piątku 3 września, w pojazdach MPK Wrocław emitowana jest kolejna niezwykła zapowiedź przystankowa, O zbliżaniu się do Narodowego Forum Muzyki, podróżnych poinformuje krótki fragment skrzypcowej sonaty.

Tramwaje kursujące ulicą Krupniczą przejeżdżają w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu Narodowego Forum Muzyki. W pobliżu znajduje się także przystanek autobusów nocnych, którego nazwa pochodzi właśnie od instytucji, nieopodal której został ustawiony.

 Nieprzypadkowo premiera tego dźwięku ma miejsce akurat dzisiaj, bo rozpoczyna się właśnie wielkie święto melomanów, czyli 56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Ta muzyczna zapowiedź zostanie z nami jednak na dłużej, podobnie jak inne, związane z naszym miastem dźwięki, które emitujemy – dodaje.

Głos, który od teraz zapowiada zbliżanie się do NFM, również nie jest przypadkowy. Należy bowiem do Andrzeja Kosendiaka – dyrektora Narodowego Forum Muzyki. Komunikat poprzedzony jest krótkim fragmentem Sonaty skrzypcowej d-moll op. 27 nr 3 „Ballada” autorstwa Eugène’a Ysaÿe, w wykonaniu koncertmistrza NFM Orkiestry Leopoldinum – Christiana Danowicza.

W pojazdach wrocławskiego MPK już od dłuższego czasu emitowane są różne, nietypowe w swej formie komunikaty. Od lat nazwa przystanku „Arkady (Capitol)”, mieszczącego się przy Teatrze Muzycznym Capitol, jest wyśpiewywana przez jedną z aktorek. Przystanek pod Uniwersytetem Wrocławskim zapowiada natomiast jego wieloletni pracownik – prof. Jan Miodek. Przy ZOO możemy, bez wychodzenia z tramwaju, usłyszeć ryczącego lwa. A gdy przejeżdżamy koło Stadionu Wrocław – niezależnie od tego, czy trwa mecz, zawsze dobiegnie nas dźwięk gromkiego dopingu kibiców Śląska.

 

Źródło: mat. prasowe