Co roku, ostatniego dnia lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Z tej okazji, w najbliższą niedzielę poszczególne wrocławskie budynki zostaną podświetlone kolorami symbolizującymi choroby rzadkie.

Choroby rzadkie to całe spektrum różnorodnych, przewlekłych chorób, najczęściej o podłożu genetycznym (80%), których wspólnym mianownikiem jest ich niska bądź bardzo niska częstość występowania. Ich diagnoza jest trudna i trwa czasami wiele lat. Pacjenci mają często wykonywane szereg procedur, niewłaściwych badań, co nie tylko opóźnia diagnozę, ale jest również nieefektywne finansowo.

Aby poprawić sytuację osób cierpiących na tego typu choroby powstał Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich, w ramach którego na bieżąco poszerzana jest dostępność do wczesnej diagnostyki, terapii na najwyższym poziomie, rehabilitacji i stałej opieki.

Światowy Dzień Chorób Rzadkich ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na mniej znane choroby i stany medyczne. W tym roku przypada na niedzielę 28 lutego i właśnie w tym dniu, tuż po zmroku, wrocławskie budynki, takie jak okna Sali Sesyjnej w Sukiennicach, Hala Stulecia, Stadion Miejski, Opera Wrocławska oraz budynek D1 Politechniki Wrocławskiej zostaną podświetlone kolorami symbolizującymi choroby rzadkie – czyli różowym, zielonym i błękitnym.

Już teraz informacje na temat chorób rzadkich znaleźć można między innymi na ekranach wrocławskiego MPK, na biletomatach, kasownikach, w Centrach Obsługi Mieszkańca. Fundacja „Potrafię Pomóc” we współpracy z MPK i Urzędem Miejskim przygotowała też nową odsłonę kampanii społecznej „To nie jest bajka” o zespole Pradera-Williego, chorobie wiecznego głodu. Spoty można oglądać na ekranach wrocławskich autobusów i tramwajów.

Urząd Miasta zachęca też wrocławian, by 28 lutego, w dowód solidarności z chorymi wybrali ubrania w kolorach kampanii oraz by używali w mediach społecznościowych hasztagu #RareDiseasesDay.

Źródło: mat. prasowy
Foto: Miejsca we Wrocławiu