Już w najbliższą sobotę (28 stycznia) miłośnicy ptaków będą mieli okazję na uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w ramach „Zimowego Ptakoliczenia”. Spacery, wycieczki i prelekcje będą odbywały się na terenie całej Polski, w tym we Wrocławiu. Spotkania mają charakter otwarty – nie obowiązują więc zapisy.

„Zimowe Ptakoliczenie” to inicjatywa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W najbliższy weekend odbędzie się już 19. edycja tego wydarzenia. Główny cel spacerów i wycieczek to obserwacja zmian w populacjach najpopularniejszych w Polsce gatunków ptaków oraz popularyzacja ornitologii.

Ptakiem Zimy 2023 została okrzyknięta jemiołuszka.

Śledząc serwisy pogodowe, już niemal regularnie słyszymy, że padł kolejny rekord w pomiarach temperatur. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby te komunikaty nie zmieniały się w codzienność. Z każdym podsumowaniem minionego roku możemy przeczytać o kolejnych pobitych rekordach. Zmiany klimatu postępują nieubłaganie. A co ma z tym wspólnego jemiołuszka? Jemiołuszki migrują w nasze oraz dalej położone na południu regiony, aby przetrwać trudne zimowe warunki oraz okresowy brak pokarmu. Jednak w dynamicznie zmieniającym się świecie również ich zachowania mogą ulec zmianie. W przyszłości może się zdarzyć, że przestaniemy je oglądać w granicach naszego kraju. Dlatego, póki mamy okazję wypatrujmy tych pięknych ptaków! – zachęca Ogólnopolskie Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W sobotę (28 stycznia) we Wrocławiu odbędą się trzy spacery ornitologiczne:

1. Las Sołtysowicki – zbiórka o godz. 9:00 przy głównej bramie przy boisku.

W ramach wydarzenia przejdziemy przez Las Sołtysowicki, następnie udamy się do zbiornika wodnego – Enklawy Sołtysowickiej, a na koniec wałami wzdłuż Widawy i dalej ul. Sołtysowicką i Starodębową udamy się na pola przy osiedlu Pawłowice. Następnie wrócimy do punktu startu. Trasa jest łatwa, ale dosyć długa – ok. 9 km. Przewidujemy, że (w zależności od liczby spotkanych ptaków) potrwa ok. 3-4h. Po 3 km (a więc orientacyjnie 1,5-2h) będzie można wrócić samodzielnie do punktu startu, ale zachęcamy do pozostania na całości – piszą organizatorzy.

2. Park Wschodni – zbiórka o godz. 9:00 na parkingu pod Parkiem Wschodnim (ul. Opolska).

Trasa spaceru prowadzić będzie wzdłuż kanału Oławy okalającego Park Wschodni (zwykle kierujemy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara). W zależności od warunków atmosferycznych spacer trwa od 1,5 do 3, a nawet 4 godzin. W razie potrzeby można odłączyć się w każdym momencie, ale mile widziane dotrwanie do wspólnego zdjęcia. Proszę dostosować ubiór do prognozowanych warunków atmosferycznych. Warto zaopatrzyć się w ciepłą herbatę i przekąskę, gdyby okazało się, że spacer się przedłuża – piszą organizatorzy.

3. Zoo Wrocław – zbiórka o godz. 9:15 przy mapie zoo zaraz za wejściem głównym (ul. Wróblewskiego 1-5).

Na miejscu odbędzie się spacer alejkami ogrodu zoologicznego. By uczestniczyć w wydarzeniu, należy zakupić bilet wstępu.

 

Foto: Wikipedia