Biuro architektoniczne AP Szczepaniak, odpowiedzialne za projekt wrocławskiej inwestycji Nowa Manufaktura, otrzymała nagrodę w jednym z największych i najbardziej cenionych konkursów branży architektonicznej – European Property Awards 2022-2023. Jest on częścią międzynarodowego konkursu International Property Awards, który rokrocznie wyróżnia najlepsze projekty architektoniczne z całego świata.

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstał w miejscu dawnego zakładu produkującego samochody – Beckmann Otto & Co, a mianowicie u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocławiu. Projekt składa się z trzech odrębnych części: A, B i C, a jego głównym założeniem było wypełnienie dotychczasowej luki w zabudowie śródmiejskiej.

Jak wyjaśnia pracownia AP Szczepaniak, różnorodna forma trzech skrzydeł budynku tworzy wspólną kompozycję brył. Zadaniem zespołu architektów było wpisanie Nowej Manufaktury w istniejącą zabudowę przy jednoczesnym jej wyeksponowaniu. Części A i B zostały dostosowane do istniejących kamienic i są dokończeniem pierzei ulic Kościuszki i Pułaskiego. Narożnik został podwyższony jako reprezentacyjny. Od strony placu części A i B zostały obniżone poprzez charakterystyczne wycięcia.

Obiekt został doceniony przez jury European Property Awards. Na podstawie oceny 80 niezależnych ekspertów, którzy zwracają szczególną uwagę na takie wartości jak innowacyjność, oryginalność i zaangażowanie w zrównoważony rozwój, Nowa Manufaktura została wyróżniona jako najpiękniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. To jeden z najważniejszych konkursów w branży nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, w których nagrody są przyznawane już od 28 lat.

 

Foto: mat. AP Szczepaniak / Elastolith Polska