Wrocław to bardzo ważne miasto dla polskiego sportu. Właśnie tutaj znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Polsce stadionów o pojemności blisko 45000 miejsc. Co ciekawe, żeby zmieścić wszystkich fanów profilu „Miejsca we Wrocławiu, o których nie mieliście pojęcia”, musiałyby powstać jeszcze 2 takie obiekty. Na tym stadionie w 2017 roku odbyła się dziesiąta edycja World Games – międzynarodowej imprezy, w której programie znajdują się dyscypliny sportowe niereprezentowane na igrzyskach olimpijskich.

Za cały projekt nowego stadionu dla Wrocławia była odpowiedzialna pracownia JSK Architekci. Budowa sportowej inwestycji ruszyła wiosną 2009, ale już w grudniu tego samego roku została wstrzymana. Powodem było niewywiązanie się wykonawcy ustalonych z terminów, w związku z czym miasto postanowiło zerwać z nim umowę. Przerwa na znalezienie i rozpoczęcie pracy przez nową firmę budowlaną trwała prawie 3 miesiące – pod koniec marca 2010 budowa stadionu została wznowiona.

Stadionu nie udało się jednak otworzyć, tak jak zakładano pierwotnie, na początku 2011 roku. Termin najpierw przesunięto na koniec czerwca 2011, a kolejne opóźnienia sprawiły, że pozwolenie (warunkowe) na pierwszą imprezę wydano dzień przed nią – 9 września 2011.

Łączna wartość budowy nowego stadionu wyniosła 904 mln zł. Dzięki tej inwestycji, Wrocław posiada najnowocześniejszy stadion w Polsce, pojemność którego wynosi 45 105 wliczając w to miejsca dla niepełnosprawnych (102 i kolejne 102 dla osób im towarzyszących) i miejsca VIP (2130), a stadion spełnia wszelkie wymogi obiektu najwyższej, czyli czwartej kategorii UEFA.

Obecnie, poza meczami piłki nożnej, na stadionie odbywa się również wiele innych imprez masowych – koncerty, pokazy, festiwale.

Według oficjalnych dokumentów, do połowy 2017 roku, stadion we Wrocławiu posiadał nazwę Stadion Miejski. Obecna nazwa obiektu to – Stadion Wrocław.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Zbiory Fotopolska