Pod koniec lutego do grona patronów dołączył Jerzy Grotowski – reżyser teatralny, założyciel Teatru Laboratorium, jeden z największych reformatorów teatru XX wieku. MPK zapowiedziało wtedy, że akcja utrwalania pamięci o wybitnych, zasłużonych dla Wrocławia osobistościach będzie kontynuowana i tak też się stało. W niedzielę (10 marca) patronem tramwaju został kard. Bolesław Kominek.

Uroczyste nadanie imienia odbyło się w 50. rocznicę śmierci duchownego.

Kardynał zapisał się w historii Wrocławia, Polski i Europy jako prawdziwy wizjoner, duchowny odważny i dążący do pokonania skutków wyniszczającego konfliktu. Przez lata odbudowywał Kościół na Dolnym Śląsku, łącząc i wspierając lokalną wspólnotę i mieszkańców. W środku pojazdu oczywiście można dowiedzieć się więcej o kard. Kominku, jego życiu i słynnym orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich, którego był inicjatorem i autorem. To zawarte tam słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” dały początek procesowi pojednania między wrogimi dotąd narodami – informuje MPK Wrocław.

Do tej pory patronami Moderusów Gamma zostali: ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska, Konstanty Pociejkowicz, Jan Nowak-Jeziorański, Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński, Jerzy Grotowski, a 10 marca dołączył do nich kard. Bolesław Kominek.

 

Foto: mat. MPK Wrocław