„Galeria na Czystej we Wrocławiu (2003-2022) powoli zamienia się w kupę gruzu. Nie pozostało mi nic innego, jak dorzucić do tej sterty odpadów garść szkła z pucharu Grand Prix za najpiękniejszy budynek Wrocławia z lat 2003-2005” – tak skomentował rozbiórkę Galerii główny projektant i rzucił w gruzy przyznaną jej 19 lat temu nagrodę.

W 2003 roku budynek handlowo-usługowy Galeria na Czystej otrzymał Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław” – na najlepszą realizację architektoniczną w latach 2003-2005. Głównym projektantem budynku był architekt Tadeusz Sawa-Borysławski, natomiast wśród pozostałych projektantów znaleźli się architekci: Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Maciej Olechnowicz.

Galeria na Czystej od początku nie była trafioną inwestycją i nie przyciągnęła takiej liczby klientów, jak oczekiwano, a przeważająca część budynku od lat stała pusta. W związku z tym zapadła decyzja o jej rozbiórce, która jest aktualnie w zaawansowanej fazie.

W miejscu prac wyburzeniowych przy ul. Czystej pojawił się główny projektant Galerii, architekt Tadeusz Sawa-Borysławski, który rzucił w gruzy puchar przyznany jej w 2003 roku.

Puchar poszybował… Jest tyle samo wart co budynek. Stalowe dinozaury próbują rozgryźć te 3 kondygnacje już od ponad miesiąca; wykonawca rozbiórki pewnie nie przypuszcza, co go jeszcze czeka, napracuje się – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych architekt.

 

Zgodnie z zapowiedziami inwestora, w miejscu Galerii na Czystej powstanie budynek mieszkalny.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu / Facebook - Mariusz Jodko/Entropia