„Najdłuższe wyzwanie sportowe na świecie” to wspólny projekt triathlonisty Adriana Kostery oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. List intencyjny w sprawie trwającego 365 dni triathlonu został podpisany w środę (1 lutego) we Wrocławiu. Sportowiec zamierza pobić Rekord Guinnessa w kategorii „Najdłuższy Triathlon” na terenie Dolnego Śląska.

Triathlon obejmie 1205 km pływania, 31132 km na rowerze i 7833 km biegu – w sumie 40 170 km, czyli dystans większy od obwodu ziemi wzdłuż równika. To niesamowite wyzwanie ma promować sport, aktywność i zdrowy styl życia, a także pokazać, że Dolny Śląsk to miejsce idealne do wielu aktywności.

Razem promujemy sport, aktywność i zdrowy styl życia oraz udowadniamy, że Dolny Śląsk to miejsce idealne do wielu aktywności sportowych. Na Dolnym Śląsku mamy świetną infrastrukturę sportową, trasy rowerowe, biegowe oraz akweny. Chcemy mieszkańcom i turystom, amatorom, jak i profesjonalistom, pokazywać potencjał naszego regionu i promować to, co powinno być dla nas najważniejsze, czyli aktywność i zdrowy tryb życia – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wyzwanie, którego podejmie się Adrian Kostera, jest oparte na trzech filarach: 3% z 40170 km to pływanie w dolnośląskich wodach, 77,5% – jazda na rowerze po najpiękniejszych trasach regionu, a 19,5% – bieganie. Sportowiec jest rekordzistą świata na dystansie 5 x Ironman (ustanowionym w 2022 roku we Francji). Na koncie jego sukcesów zapisał się także rekord świata na dystansie najdłuższego duathlonu (120 kilometrów biegu, 1800 kilometrów rowerem szosowym i ponownie 422 kilometry biegu), przebiegnięcie 100 maratonów w 100 dni, a także trzecie miejsce na dystansie 10 x Ironman podczas Mistrzostw Świata w szwajcarskim Buchs.

– Chcę inspirować wszystkich do aktywności sportowej i tak też będzie podczas wyzwania #365triathlon, które dzięki otwartości Marszałka Województwa Dolnośląskiego zrealizuję na terenie tego pięknego regionu. Wszystkie wielkie wydarzenia w jakich biorę udział relacjonujemy live, tak aby każdy mógł na żywo poczuć emocje i ramię w ramię ze mną stoczyć pojedynek z ograniczeniami ludzkiego ciała i umysłu, przeciwko wielotysięcznym dystansom, bólom i zmęczeniu – mówi Adrian Kostera.

Do Adriana będzie można dołączać w trakcie realizowanego wyzwania i wraz z nim przemierzać dowolną liczbę kilometrów na pięknych i malowniczych dolnośląskich trasach.

 

Foto: mat. UMWD / Adrian Kostera