W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura we Wrocławiu spadnie poniżej -15℃. Przy takich mrozach pamiętajmy o zwierzakach – zarówno tych domowych, jak i wolno żyjących.

Brak schronienia podczas mroźnych dni i nocy, może być dla zwierzaków tragiczne w skutkach. Część z nich może nie przeżyć tak niskich temperatur bez możliwości ukrycia się w jakimś ciepłym kącie.

Warto więc zapewnić dach nad głową swoim zwierzakom, zabrać je na noc do domu, jeżeli zwykle przebywają na zewnątrz. Można także przygotować miejsce z kocem w swoim garażu czy piwnicy i pozwolić przenocować tam np. wolno żyjącym kotom.

Warto również dokarmiać ptaki, oczywiście nie chlebem tylko nasionami przeznaczonymi dla dzikich ptaków, można użyć także zbóż, płatków owsianych, ziaren słonecznika, konopi, dyni, orzechów czy suszonych owoców. Pokrywa śnieżna uniemożliwia ptakom żerowanie, co sprawia że ciężko im zdobyć pożywienie.

Zachęcamy także do reagowania i zgłaszania do odpowiednich służb informacji o niezabezpieczonych zwierzętach, które nie mają schronienia podczas tych trudnych dla nich warunków pogodowych.

Tekst: CWC
Foto: Pixabay