Mieszkańcom Wrocławia osiedle Borek głównie kojarzy się z Wieżą Ciśnień, zajezdnią tramwajową oraz centrum handlowym o podobnej nazwie. Aczkolwiek to nie wszystko, co wyróżnia to 13 tysięczne osiedle. Borek można określić „osiedlem celebrytów”, w którym mieszkało najwięcej osób z zakresu nauki, kultury i sztuki.

Borek stanowi część miasta Wrocław od 1897 roku, jednak pierwsze wzmianki o wsi Borki sięgają początku XIII wieku, kiedy to znany filozof Witelon opisywał swoje badania optyczne w okolicznym lesie. Wtedy wieś nosiła nazwę Borki i znajdowała się w okolicy obecnego skrzyżowania pomiędzy ulicami Jaworową a Kutnowską.

Pochodzenie nazwy tej części miasta wywodzi się z iglastego lasu – boru, który znajdował się na przy samej wsi. Później nazwa osiedla została zgermanizowana przez mieszkających we Wrocławiu Niemców, w związku z czym wieś nosiła nazwę Burg (z niem. Gród,Zamek). Następnie cała nazwa miejscowości brzmiała jako Kleinburg (z niem. Mały Gród)

Pomimo tego, że Borek nie jest dużym osiedlem, słynie z największej ilości urodzonych tam wybitnych i zasłużonych osób. Na przykład z tego osiedla wywodzi się najlepszy as myśliwski I Wojny Światowej – Manfred “Czerwony Baron” von Richthofen.

Oprócz ”Czerwonego Barona”, na Borku mieszkali znani naukowcy, działacze kultury oraz artyści, m.in. reżyser i scenarzysta – Sylwester Chęciński, poeta, dramaturg – Tadeusz Różewicz, Rafał Wojaczek – poeta i prozaik, piosenkarz oraz jazzman – Krzysztof Kijański, noblista i  twórca podstaw chemioterapii – Paul Ehrlich, szef nazistowskiego przemysłu zbrojeniowego – Max Ilgne. Z Borka wywodzi się również średniowieczny filozof Witelon (Erazm Ciołek) oraz znana dziennikarka Monika Zamachowska.

Warto też dodać, że dzięki dużej ilości okazałych willi, osiedle często służy jako plan do nagrywania historycznych filmów. Między innymi w willi hrabiego Dzieduszyckiego, która znajduje się przy ulicy Kampinoskiej, nagrano odcinek fragment filmu “Hans Kloss”.

 

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]