21. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL zbliża się wielkimi krokami. To kolejna odsłona unikatowego wydarzenia organizowanego przez fundację Art Transparent, które prezentuje sztukę współczesną. Tegoroczny SURVIVAL odbędzie się w dniach 23–27 czerwca w dotychczas nieprezentowanych szerszej publiczności przestrzeniach Zajezdni Popowice, jednego z największych zachowanych kompleksów Przedmieścia Mikołajskiego.

Swoje prace zaprezentuje ponad 40 osób artystycznych z kraju i zagranicy, odnosząc się do hasła Przeglądu – „Erzac”. W programie, oprócz wystawy głównej, znalazły się oprowadzania kuratorskie i spotkania w ramach Sceny społecznej. Fundacja przygotowała także bogaty program dostępnościowy uwzględniający język migowy i „ciche godziny” – zwiedzania dla osób wysoko wrażliwych. Wstęp na SURVIVAL jest bezpłatny. Na oprowadzania obowiązują zapisy.

21 lat eksploracji miasta

Już od 21 lat SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej w nietypowe przestrzenie miejskie. Poprzednie edycje tego unikatowego w skali kraju Przeglądu Sztuki odbywały się m.in. na Dworcu Wrocław Główny, w opuszczonym Instytucie Farmacji Akademii Medycznej, w Pawilonie Czterech Kopuł (obecnie oddział Muzeum Narodowego), w byłej Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag czy Szpitalu Betania przy ul. Traugutta. W tym roku zarówno osoby artystyczne, jak i zwiedzające, będą miały okazję zmierzyć się z dotychczas nieudostępnianymi szerszej publiczności przestrzeniami Zajezdni Popowice, mieszczącej się przy ulicy Legnickiej i kojarzonej z renowacją pojazdów komunikacji miejskiej.

Kompleks budynków Zajezdni przy ulicy Legnickiej 65A powstał w latach 1900–1901 jako jedna z trzech zajezdni wybudowanych wówczas we Wrocławiu dla nowoczesnego, elektrycznego systemu miejskich połączeń tramwajowych. Zajezdnia leży w zachodniej części Wrocławia, na historycznym Przedmieściu Mikołajskim. Do 1945 roku wypełniała je gęsta zabudowa czynszowa stanowiąca największe na terenie Wrocławia skupisko mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. W trakcie Festung Breslau dzielnica ta została niemal całkowicie zniszczona. Przestało istnieć przeszło dziewięćdziesiąt procent jej zabudowy. Działania wojenne obróciły tę część miasta w – dosłownie – morze ruin. Przedmieście Mikołajskie stało się jednym z symboli bezsensowności i przede wszystkim tragicznych skutków wojny. Do dziś, poza zabudowaniami Zajezdni Popowice, na Przedmieściu Mikołajskim zachowało się zaledwie kilka (z kilkuset) kamienic czynszowych i innych budynków, schowanych wśród bloków, jakie zaczęto tu wznosić na wielką skalę w latach 60.

„Erzac” w sztuce i debacie

Słowo „erzac” weszło do użycia w trakcie I wojny światowej. To namiastka rzeczy lub czynności, podróbka czegoś, co jest bardzo pożądane – gorszej jakości, ale mająca cechy wspólne z oryginałem. Czasy rządów autorytarnych pokazały, że „erzacem” można skutecznie „zamydlić oczy” także na wielką, narodową skalę. Spolszczenie niemieckiego słowa „ersatz” do swojskiego „erzacu” akcentuje splot perspektyw ekonomicznych i geopolitycznych kształtujących nasz region. Potransformacyjna Polska, a może i cała Europa Środkowo-Wschodnia, budowana była na terapii szokowej, m.in. zalewie podróbek i wierze w to, że nie przemieszczając się, można się znaleźć po zachodniej stronie. „Erzac” był i wciąż jest manifestacją klasowych podziałów, a przejście od „podróby” do oryginału – jednym z najwyraźniejszych symboli ekonomicznego awansu. Historia sztuk wizualnych wiedzie od przedstawienia ku abstrakcji i dalej – przez choćby ready mades czy zawłaszczania – zgłębia napięcie pomiędzy oryginałem a imitacją. Natomiast sztuki dźwiękowe cywilizacji zachodniej pełne są prób doskonalenia imitacji.

Tegoroczną ideę, jak i jej wielowątkowość, rozwiną w swoich pracach artyści SURVIVALU. W przestrzeniach Zajezdni Popowice będzie można obejrzeć kilkadziesiąt dzieł z obszarów takich jak malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo czy projekty dźwiękowe. Nieodłącznym elementem Przeglądu jest Nagroda Publiczności, która w tym roku została ufundowana przez Prezydenta Wrocławia. Osoba autorska pracy artystycznej z największą liczbą głosów otrzyma nagrodę finansową. Na ulubione realizacje artystyczne można głosować podczas trwania festiwalu. We wtorkowy wieczór Art Transparent zaprasza na koncert Mai Miro, który będzie ostatnim, zamykającym tegoroczny Przegląd, wydarzeniem dla publiczności.

Międzykontynentalna Scena Społeczna

Scena społeczna, jak co roku, stanie się miejscem spotkań, wymiany poglądów i doświadczeń. Organizatorka festiwalu, fundacja Art Transparent, partycypuje w wielu międzynarodowych, a także międzykontynentalnych projektach. W ramach jednego z nich – Deconfining arts, culture and politics in Europe and Africa – na tegoroczny Przegląd przyjadą reprezentantki organizacji partnerskich: Muzeum Historii Kobiet (Zambia) oraz Nafasi Art Space (Tanzania). Celem projektu Deconfining jest wypracowanie nowych, równych więzi kulturowych między Europą i Afryką poprzez stworzenie trwałego modelu współpracy. Deconfining angażuje praktyków kultury, decydentów, artystów tworzących w obszarze sztuk performatywnych, medialnych i wizualnych, uniwersytety oraz odbiorców z obu kontynentów, by stworzyć nowe formy międzykontynentalnej współpracy artystycznej i kulturalnej. W ten sposób przyczynia się do lepszego, uwzględniającego różne punkty widzenia zrozumienia wzorców ograniczeń we współpracy w perspektywie międzykontynentalnej.

Nadrzędnym celem tego projektu jest uwolnienie się od paternalistycznych i kolonialnych sposobów myślenia na rzecz silnej postawy partycypacyjnej oraz zapewnienie lepszego dostępu do informacji o formach międzykontynentalnej mobilności i współtworzenia. W ramach Sceny społecznej 21. SURVIVALU Art Transparent zainauguruje również polską odsłonę międzynarodowego projektu The Big Green, którego końcowym efektem będzie zbiór dobrych praktyk dla organizatorów zrównoważonych festiwali artystycznych. Fundacja przez cały weekend zaprasza na prezentacje i dyskusje, w których wezmą udział gościnie i goście z Tanzanii, Zambii oraz Polski.

W poniedziałek Art Transparent wraz z Uniwersytetem SWPS zapraszają na dwa wykłady. Agata Gąsiorowska podczas spotkania „Złoty sedes Trumpa. Do czego przydaje się ostentacyjna konsumpcja?” opowie o tym, jak konsumpcja i posiadanie rzeczy materialnych mogą być używane jako zastępcza metoda zaspokajania potrzeb emocjonalnych, duchowych czy społecznych. Katarzyna Kulwicka w ramach wykładu „Miłość w czasach app-kultury” opowie o tym, w jaki sposób obecność nowych technologii wpłynęła na relacje międzyludzkie – czy i komu ułatwia to poznawanie nowych osób i czy za ich sprawą zmieniła się jakość bliskich relacji.

Sztuka dostępna dla wszystkich

21. edycja SURVIVALU to także bogaty program dostępnościowy, który ma na celu przybliżyć sztukę do odbiorcy oraz zaprosić do udziału w Przeglądzie różne grupy społeczne. W programie SURVIVALU znalazły się oprowadzania po wystawie i przestrzeni Zajezdni z cyklu SAW (Senior Art Walk), BAW (Baby Art Walk) dla rodziców bardzo małych dzieci i KAW (Kid Art Walk) dla dzieci w wieku 5–10 lat. Zaplanowano też warsztaty dla dzieci, w ramach których powstaną wielkoformatowe kolaże. Wspólnie z Fundacją Katarynka przygotowane zostały też oprowadzania z audiodeskrypcją oraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Art Transparent zaprasza również na „ciche zwiedzanie” – od niedzieli do wtorku w godzinach 12:00–13:00. Na wystawie wyciszone zostaną wtedy prace dźwiękowe oraz ograniczone silne bodźce świetlne i akustyczne.

After party

Podczas festiwalu organizatorki i organizatorzy zapraszają do Klubu festiwalowego, który czynny będzie przez cały Przegląd. Wieczorami 23 i 24 czerwca po godzinie 22:00 odbędzie się After party. W piątek imprezę rozpocznie Mac Lewandowski performensem „re:”, w ramach którego artysta zaprasza do udziału w karaoke. Od 23 do 4 rano za didżejką staną Dejot i Wojtek Furmaniuk. Sobotę dj set rozpocznie się już o 22:00, bit za bit wystąpią DiV4 i Leandra, a od północy Leandra i Veronicami. Cała impreza odbywać się będzie w postindustrialnej hali Zajezdni Popowice, a stanowisko djskie stanie na starym pługu tramwajowym. Co ważne – po północy wejście i wyjście na teren imprezy odbywać się będzie od strony ul. Legnickiej.

Wstęp na wydarzenia SURVIVALU jest bezpłatny. Na oprowadzania obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/survival21/, które ruszyły 13 czerwca o godz. 13:23.

Wystawa towarzysząca w galerii Szewska

W ulicznej galerii Szewska do 30 czerwca można zapoznać się z wyborem detali prac artystycznych, które zostaną zaprezentowane podczas 21. edycji SURVIVALU. Osoby artystyczne przyjmują różne perspektywy i wytyczają nieoczywiste kierunki interpretacyjne tegorocznego hasła „Erzac”.

21. edycja SURVIVALU odbędzie się między 23 a 27 czerwca w dotychczas nieprezentowanych przestrzeniach Zajezdni Popowice przy ul. Legnickiej 65A (wejście od ul. Lutra). Organizatorką Przeglądu jest Fundacja Art Transparent. Prezydent Wrocławia objął Przegląd Honorowym Patronatem. Szczegóły znajdują się na www.survival.art.pl oraz www.arttransparent.org.

PROGRAM

23.06 PIĄTEK

wystawa czynna: 12.00–24.00

 • 19:00 wernisaż 21. Przeglądu Sztuki SURVIVAL, budynek C
 • 21:00 re: karaoke, performans Maca Lewandowskiego, budynek C
 • 23:00–4:00 After party – dj set: Dejot, Wojtek Furmaniak, budynek C

24.06 SOBOTA

wystawa czynna: 12.00–24.00

 • 13:00 KAW! Kid Art Walk – oprowadzanie dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzi: Ewa Pluta (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
 • 15:00 Deconfining: partnerstwa międzykontynentalne. Konteksty, procesy, sieć – Muzeum Historii Kobiet (Zambia) i Nafasi Art Space (Tanzania), prezentacje w języku angielskim, budynek C
 • 16:00 Scena dźwiękowa – oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Daniel Brożek (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
 • 18:00 Deconfining: wyzwania, problemy i radości budowania nowych relacji międzykontynentalnych, dyskusja w języku angielskim, budynek C
 • 18:00 Oprowadzanie historyczne po Zajezdni, prowadzi Tomasz Sielicki (obowiązują zapisy), start: zielona brama zajezdni od strony ul. Legnickiej
 • 22:00–4:00 After party – dj set: DiV4, Leandra, Veronicami, budynek C

25.06 NIEDZIELA

wystawa czynna: 12.00–24.00

 • 13:00 Kolaże wielkoformatowe – warsztaty plastyczne dla dzieci
 • 15:00 Zrównoważony rozwój i kultura w perspektywie międzykontynentalnej: cele, praktyki i konteksty, dyskusja w języku angielskim, budynek C
 • 16:00 SAW! Senior Art Walk – oprowadzanie dla seniorów, prowadzi: Ewa Pluta (obowiązują zapisy), start: róg ulicy Wejherowskiej i Lutra
 • 18:00 Narracje z Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Południowo-Wschodniej o bliskości i oddaleniu – wielokontekstowa mozaika – dyskusja w języku angielskim, budynek C
 • 19:00 Oprowadzanie w języku ukraińskim, prowadzi: Anzhelika Yeltsova (obowiązują zapisy), start: Infopunkt

26.06 PONIEDZIAŁEK

wystawa czynna: 12.00–22.00

 • 15:00 Złoty sedes Trumpa. Do czego przydaje się ostentacyjna konsumpcja? – wykład Agaty Gąsiorowskiej, wydarzenie otwarte, budynek C
 • 16:00 Oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, prowadzi: Ewa Pluta (zapisy koordynuje Fundacja Katarynka), start: przystanek autobusowy Kwiska (od strony Zajezdni)
 • 17:00 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Michał Bieniek (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
 • 18:00 Miłość w czasach app-kultury – wykład Katarzyny Kulwickiej, wydarzenie otwarte, budynek C
 • 19:00 Oprowadzanie kuratorskie w j. angielskim, prowadzi: Małgorzata Miśniakiewicz (obowiązują zapisy), start: Infopunkt

27.06 WTOREK

wystawa czynna: 12.00-22.00

 • 13:00 BAW! Baby Art Walk – oprowadzanie dla rodziców i opiekunów z małymi dziećmi, prowadzi: Ola Jach (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
 • 16:00 Oprowadzanie z audiodeskrypcją, prowadzi: Ewa Pluta (zapisy koordynuje Fundacja Katarynka), start: przystanek autobusowy Kwiska (od strony Zajezdni)
 • 17:00 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzi: Anna Kołodziejczyk (obowiązują zapisy), start: Infopunkt
 • 19:00 Koncert Mai Miro, wydarzenie otwarte (liczba miejsc ograniczona), budynek D

CICHE ZWIEDZANIE

W dniach 25–27.06 (niedziela–wtorek) w godzinach 12:00–13:00 wyciszone zostaną prace dźwiękowe oraz ograniczone silne bodźce świetlne i akustyczne. Pytania dotyczące dostępności można kierować na adres mailowy: e.pluta@arttransparent.org.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Aby zagłosować na ulubioną pracę, wystarczy na karcie do głosowania wpisać numer, którym wybrana realizacja artystyczna jest oznaczona na mapie i wrzucić kupon do urny. Zarówno kartę, jak i urnę będzie można znaleźć w Infopunkcie. Osoba artystyczna, która uzyska największą liczbę głosów, otrzyma Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia.

 

Źródło: mat. prasowe Przegląd Sztuki SURVIVAL
Foto: Miejsca we Wrocławiu