Polinka to wrocławska kolejka linowa kursująca nad Odrą między kampusami Politechniki Wrocławskiej. Powstała, by umożliwić studentom szybsze poruszanie się pomiędzy budynkami uczelni, ale także, by urozmaicić turystom zwiedzanie miasta, ponieważ pełni funkcję ruchomego punktu widokowego. Dzięki temu stała się jedną z głównych atrakcji miasta.

Prace przy budowie Polinki rozpoczęły się w 2013 roku i w tym samym roku nastąpiło również jej uruchomienie. Kolejka powstała z inicjatywy władz Politechniki Wrocławskiej z myślą o studentach, którzy przed powstaniem Polinki musieli poruszać się między kampusami okrężną drogą, a mianowicie przez Most Grunwaldzki. Budowa kolejki kosztowała 12 milionów złotych.

Jedna stacja Polinki znajduje się na Wybrzeżu Wyspiańskiego 23 przy gmachu C-13, druga przy ul. Na Grobli naprzeciw Geocentrum. Wagonik pokonuje trasę 380 metrów i znajduje się aż 7 metrów nad Odrą. Przejazd trwa około 3 minuty.

Co ciekawe, na trasie Polinki obowiązuje zakaz przewożenia ładunków oraz pływania żaglówkami sięgającymi kolejki, ponieważ w marcu 2014 roku o wagonik Polinki zahaczyła łyżka koparki, którą wiozła barka płynąca Odrą.

Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00-18:00 (przerwy sanitarne: 10:00-10:30 i 13:30-14:00) oraz od soboty do niedzieli w godzinach: od 11:00-18:00 (przerwa sanitarna: 14:00-14:30). Kolejka jest nieczynna w święta, przy złej pogodzie (silnym wietrze, w czasie burzy, przy intensywnych opadach deszczu lub śniegu), kilka razy w roku, podczas przeglądów technicznych. Bilety można zakupić w automatach biletowych przy ul. Na Grobli 2.

Budowa stacji Wyspiańskiego:

 

Budowa stacji Na Grobli:

 

 

Foto: Zbiory Fotopolska/Neo/Julo/jaxan