Jest we Wrocławiu wiele miejsc, które zdecydowanie trzeba zobaczyć. Wybraliśmy spośród nich 10 najlepszych, które zainteresują nie tylko turystów, lecz pozwolą także mieszkańcom zachwycić się Wrocławiem na nowo.

1. Pierwsza propozycja to ogród zoologiczny. Wielu mieszkańców było w tym miejscu kilkanaście lat temu i nie zdaje sobie sprawy, jak duże zmiany zaszły na terenie Wrocławskiego Zoo. Można w nim znaleźć wiele gatunków interesujących zwierząt, piękne wybiegi, a także unikatowe w skali świata oceanarium – Afrykarium, czyli kompleks przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Młodszym odwiedzającym z całą pewnością spodoba się „Dzieciniec Zwierzęcy”, w którym można pogłaskać kozy czy osiołki i nakarmić je dostępną przy ich wybiegach karmą. Wizyta we Wrocławskim Zoo to niezaprzeczalnie wspaniały pomysł na spędzenie wolnego dnia w miłych okolicznościach.

 

ADRES: Zoo Wrocław, ul. Wróblewskiego 1-5

 

 

2. MovieGate, czyli Podziemia placu Solnego, to wyjątkowe miejsce, które przenosi swoich gości w magiczny świat filmu, nauki i historii. MovieGate to wyjątkowa ekspozycja, składająca się z oryginalnych kostiumów, w których występowali najbardziej popularni aktorzy na świecie, a także rekwizytów filmowych wykorzystywanych w największych megaprodukcjach światowego kina. MovieGate to także Laboratorium Iluzji, w którym odbywają się eksperymenty z dziedziny chemii i fizyki dla dzieci i dorosłych. Wyjątkowa jest również lokalizacja muzeum, ponieważ ekspozycja mieści się na terenie zabytkowego schronu, zbudowanego pod samym centrum Wrocławia.

 

ADRES: MovieGate, Plac Solny 10a

 

3. Kolejnym miejscem, w które warto się przespacerować, to niezwykłe podwórko przy ul. Roosevelta na wrocławskim Nadodrzu. Ta wyjątkowa, kolorowa przestrzeń powstała przy współpracy artystów z Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej oraz okolicznych mieszkańców – od najmłodszych, przez młodzież, mniejszość romską, kibiców piłkarskiego Śląska, po seniorów. Ściany kamienic otaczających podwórko pokryte są 250-metrowym malowidłem, w które wkomponowane są rzeźby i płaskorzeźby. Dzieło przedstawia m. in. portrety mieszkańców kamienic i ich pupili, kolorowe ryby, błękit oceanów, rajski ogród, dinozaury, wiersze i drużynę piłkarska. Choć szare kamienice od strony ul. Roosevelta wyglądają bardzo zwyczajnie, warto wejść w bramę podwórka, by przenieść się w bajkowy świat pełen kolorów.

ADRES: Kolorowe Podwórko na Nadodrzu, ul. Franklina Delano Roosevelta 14-16

 

 

4. Dla wszystkich, którzy mają ochotę popatrzeć na Wrocław z innej perspektywy, niż przechadzając się jego ulicami, dobrym rozwiązaniem będzie wejście na Mostek Pokutnic. To jeden z najciekawszych punktów widokowych w mieście – kładka łącząca wieże kościoła Marii Magdaleny, znajdująca się na wysokości 45 metrów. Zanim się do niej dotrze, trzeba pokonać sporą ilość schodów, ale taki wysiłek jest zdecydowanie wart widoków, które rozpościerają się z góry. Warto dodać, że Mostek Pokutnic jest czynny dla zwiedzających przez cały rok.ADRES: Mostek Pokutnic, ul. Szewska 10

 

5. Drugi punkt widokowy, zlokalizowany w innej części Rynku, który również pozwala spojrzeć na ulice Wrocławia z góry, to Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Taras wieży jest położony nieco niżej niż Mostek Pokutnic, a mianowicie na wysokości 42 metrów. Do wieży wchodzi się przez gmach główny Uniwersytetu, gdzie dla odwiedzających dostępne są dodatkowe atrakcje, takie jak Aula Leopoldina – zabytkowa, bogato zdobiona i najbardziej reprezentacyjna aula, czy Oratorium Marianum – barokowa sala muzyczna. Jeżeli chodzi o samą Wieżę Matematyczną, wchodząc na górę Schodami Cesarskimi, po drodze można obejrzeć wystawę zegarów słonecznych, natomiast wisienką na torcie jest widok z tarasu, rozpościerający się z jednej strony na Stare Miasto, a z drugiej Wyspę Słodową.

ADRES: Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, Plac Uniwersytecki 1

 

6. Dla miłośników wieczornych spacerów, idealną destynacją będzie Galeria Neon Side, czyli podwórko rozświetlone historycznymi neonowymi szyldami pochodzącymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. Podwórko jest dostępne dla wszystkich całą dobę, jednak największe wrażenie robi po zmroku, kiedy kolorowe neonowe napisy zaczynają świecić. W tym zjawiskowym miejscu znajduje się ponad 30 dawnych neonów sklepów, firm, kin, knajp, domów handlowych, z których większość już niestety nie istnieje. Zdecydowanie polecamy odwiedzić Galerię Neonów i poczuć się przez chwilę jak w ogromnej metropolii.

ADRES: Galeria Neon Side, podwórko przy ul. Ruskiej 46c

 

7. Tworząc listę wrocławskich miejsc, które warto odwiedzić, nie można pominąć wrocławskiej Pergoli i fontanny multimedialnej. Pergola to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów, odpoczynku i wizyt turystów, jest także chętnie wybierana przez nowożeńców jako lokalizacja do sesji ślubnych. Odpoczywając przy Pergoli, konieczne trzeba obejrzeć pokaz fontanny multimedialnej. Wodne widowisko zsynchronizowane jest ze starannie dobraną muzyką, spektakularnym oświetleniem oraz multimedialnymi animacjami, co daje w efekcie niesamowite wrażenie artystyczne.ADRES: Pergola – Wrocławska fontanna multimedialna, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

 

8. Nieopodal Pergoli znajduje się kolejny atrakcyjny punkt na mapie Wrocławia – Ogród Japoński, czyli namiastka ogrodów kraju kwitnącej wiśni. To idealne miejsce na spacer w słoneczny dzień, kilkaset gatunków roślin, kwiatów, drzew i krzewów oraz staw zwieńczony przepięknym mostem uwieńczonym ozdobnym dachem w typowym, japońskim stylu, tworzą magiczną i bajkową atmosferę. W Ogrodzie Japońskim często organizowane są również pokazy parzenia herbaty, koncerty i imprezy plenerowe.ADRES: Ogród Japoński, ul. Mickiewicza 1

 

9. Dla osób, które interesują się historią miasta i jego zasłużonych mieszkańców, ciekawą propozycją będzie wizyta na Starym Cmentarzu Żydowskim, na którym pochowano wielu wrocławskich lekarzy, naukowców, działaczy społecznych, artystów. Ta nekropolia to oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury. Przechadzając się w zadumie alejkami Cmentarza Żydowskiego, można dostrzec różnorodne formy sztuki nagrobnej, bogatej symboliki oraz niezwykłego zdobnictwa grobowców wybitnych wrocławian oraz znanych osób pochodzących z całej Europy.ADRES: Stary Cmentarz Żydowski, ul. Ślężna 37/39

 

10. Ostatnie, ale tak samo interesujące jak pozostałe, warte odwiedzenia miejsce to Kolejkowo, czyli największa w Polsce makieta kolejowa z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami i samochodami. Makiety, które można podziwiać w Kolejkowie, to miniatury realnych miejsc z Dolnego i Górnego Śląska. Można tam zobaczyć m. in. drwali przy pracy, mechaników samochodowych, pracowników budowy, grzybiarzy w lesie i strażaków w bohaterskiej akcji. Wszystko to w towarzystwie gwaru ulic, jeżdżących samochodów, tramwajów, pływających statków. Wizyta w Kolejkowie to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a miniaturowy świat naprawdę robi wrażenie!

ADRES: Kolejkowo, Sky Tower I piętro, ul. Powstańców Śląskich 95

 

Tekst: CWC
Foto: Miejsca we Wrocławiu