Odkąd uruchomiono linię kolejową nr 285 z Wrocławia do Świdnicy, mieszkańcy południowej części miasta borykają się z ogromnymi utrudnieniami w ruchu samochodowym. Wynika to z notorycznych awarii rogatek zamontowanych na przejazdach kolejowych.

– Od momentu powrotu kursowania linii kolejowej nr 285 miały miejsce 22 zdarzenia, w trakcie których doszło do uszkodzenia rogatek. Niemalże wszystkie te zdarzenia były spowodowane złamaniem przepisów przez kierowców, którzy wjeżdżali na torowisko nie mogąc później z niego zjechać – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ze względu na ogrom zgłoszeń ze strony kierowców, w poniedziałek (27 czerwca) odbyło się spotkanie, którego głównym celem było ustalenie, a następnie wdrożenie pilnych rozwiązań pozwalających na poprawienie ruchu w obszarze przejazdów kolejowych na południu Wrocławia. W rozmowach z dyrektorem dolnośląskiego odziału PKP PLK Zbigniewem Gzikiem wzięli udział: prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk, przedstawiciele Straży Miejskiej, Policji, Departamentu Infrastruktury i Transportu UM oraz MPK Wrocław.

– Aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo podróżujących zarówno samochodami, jak i pociągami, a także zminimalizować ryzyko kolejnych utrudnień, które generują korki:

  • Dyrektor PKP PLK zobowiązał się do dodatkowego nadzoru bezpieczeństwa przez Służbę Ochrony Kolei w szczytach  komunikacyjnych.
  • „Pogotowie kolejowe” będzie pełniło dodatkowe, lotne dyżury w okolicach nowych rogatek, tak aby móc szybko naprawiać uszkadzane przez kierowców rogatki.
  • PKP PLK przeprowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną „bezpieczny przejazd”.
  • Kolejarze, wspólnie z Miastem pracują nad dodatkowymi rozwiązaniami technicznymi, które pomogą poprawić bezpieczeństwo na przejazdach przy ul. Zwycięskiej i ul. Buforowej – punktuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Co więcej, od ubiegłego tygodnia bezpieczeństwa na newralgicznych przejazdach pilnują Strażnicy Miejscy, Policja oraz kontrolerzy ruchu MPK Wroclaw.

 

Foto: MPK Wrocław / Rafał R.