Wśród mieszkańców Wrocławia krąży wiele ciekawych legend. Jedna z nich wiąże się z krnąbrnymi dziewczętami, które przez ich lekkomyślne zachowanie spotkał marny los.

W podwórzu kamienicy, w której mieści się obecnie Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ul. Szewskiej 50/51 znajduje się fryz związany z popularną wrocławską legendą. Relief powstał w Berlińskiej Szkole Rzeźbiarskiej Schadow, początkowo zdobił front barokowej kamienicy, którą niestety wyburzono ponad 100 lat temu. Ornament, ze względu na jego piękno, postanowiono jednak ocalić i przeniesiono go na ścianę wewnętrznego dziedzińca wzniesionego w 1904 roku budynku Towarzystwa Pomocy Wzajemnej Pracowników Handlu.

Fryz przedstawia tańczące panny, które wydają się być szczęśliwe, jednak to tylko pozory, ponieważ spotkał je zdecydowanie smutny los. Zgodnie z legendą, pewna uboga wdowa miała dziewięć pięknych córek, które jednak przysparzały jej wiele zmartwień swoim zachowaniem, bowiem panny spędzały cały swój wolny czas na zabawie, tańcach i hulankach z kawalerami. Matka tolerowała ich wybryki z nadzieją, że znajdą sobie bogatych mężów i ustatkują się, jednak ich losy potoczyły się inaczej…

Panny postanowiły wybrać się na tańce w Wielki Piątek, co dla ich matki było nie do zaakceptowania, ponieważ była bardzo pobożną osobą. Zamknęła więc swoje córki na klucz w pokoju, żeby mieć pewność że nie wyjdą. Dziewczęta nie zamierzały się dostosować do zakazu matki i postanowiły wymknąć się oknem. Zawołały jeszcze swoje swawolne sąsiadki i razem zaczęły schodzić gzymsem na ulicę. Kiedy jednak ostatnia z panien postawiła stopę na gzymsie, wszystkie nagle skamieniały wpół tanecznego kroku.

Skamieniałe tancerki można oglądać po dziś dzień, choć nie wszyscy zgadzają się z dotyczącą ich legendą. Niektórzy twierdzą, że relief przedstawia Chronosa, muzę Talię oraz tańczące Nimfy, ale to już zostawiamy do oceny każdemu, kto postanowi odwiedzić podwórze przy ul. Szewskiej.


W podwórzu tej kamienicy znajduje się fryz: MAPA

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska