Żeberka coraz częściej pojawiają się w menu wrocławskich restauracji. Wybierając się na obiad czy kolację, warto jednak postawić na lokal, który specjalizuje się w serwowaniu tego mięsnego specjału. Mowa o „Żeberkach! przy ul. św. Antoniego 23, gdzie można spróbować nie tylko żeberek w różnych odsłonach – pieczonych, grillowanych, w bułce czy w wersji szarpanej, ale także jagnięciny i ciekawych przystawek. Znajdzie się również coś dla wegetarian.

Od food trucka do restauracji

W kwietniu 2022 r. „Żeberka!” zadebiutowały na gastronomicznej mapie jako food track. Przez kolejny rok, przy okazji wielu wrocławskich wydarzeń muzyczno-kulturalnych, mobilna restauracja pojawiała się w różnych lokalizacjach, serwując oczywiście aromatyczne żeberka.

Mięsne specjały przypadły do gustu wrocławianom i cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego założyciele „Żeberek!” postanowili otworzyć stacjonarny lokal w centrum miasta. Tak też się stało, a w połowie kwietnia 2023 r. drzwi restauracji zostały otwarte dla gości.

Żebra wieprzowe w różnych wariacjach i nie tylko

Tradycyjne polskie dania wzbogacone o nowoczesne smaki i techniki kulinarne – tak w skrócie można opisać menu „Żeberek!”. Ucztę warto rozpocząć od przystawek, które zostały stworzone z myślą o dzieleniu się nimi i testowaniu smaków. Wśród nich znajdują się takie propozycje jak: Korean Fried Ribs – panierowane, smażone żeberka w słodko-pikantnym sosie, smażone pierogi z farszem z żebra wołowego czy ziemniaki z ogniska.

Pierwsze skrzypce w restauracji grają oczywiście żebra. Popisową i najczęściej zamawianą przez gości pozycją z karty jest Fulrak, czyli wolno pieczony, a następnie grillowany cały pasek żeberka boczkowego podawany z pieczonymi ziemniakami, colesławem i wybranym sosem. Ciekawą propozycją jest również Shepherd’s Pie – zapiekanka z jagnięciny z warzywami, przykryta ziemniaczanym puree i cheddarem.

Na miłośników mięsnych dań czekają też buły nadziane grillowanymi zluzowanymi żeberkami i dodatkami, a dla wegetarian – pieczone portobello z warzywami i kaszą bulgur. Ze wszystkimi żeberkowymi daniami idealnie komponują się serwowane na miejscu koktajle oraz dobierane przez obsługę wina. Oczywiście to nie wszystko, ale o tym najlepiej się przekonać odwiedzając „Żeberka!” osobiście.

Klimatyczny lokal w centrum Wrocławia

Restauracja przy ul. Św. Antoniego 23 wyróżnia się niepowtarzalnym wnętrzem – murale inspirowane historycznymi elementami miasta, duże okna, wysokie sufity, a także połączenie elementów drewnianych z industrialnymi. Wszystko to sprawia, że „Żeberka!” są idealnym miejscem zarówno na romantyczną kolację, jak i przyjęcie rodzinne czy biznesowy lunch.

Z oferty lunchowej można skorzystać od wtorku do piątku, w godzinach 12:00-16:00. Koszt zupy i drugiego dania to 39 złotych. Menu na dany dzień można sprawdzić na Instagramie „Żeberek!”.

Warto również wspomnieć, że lokal jest dwupoziomowy. Na parterze dostępna jest mniejsza, ale tak samo klimatyczna przestrzeń wraz z barem. Sala na poziomie -1 mieści natomiast do 30 osób i można ją zarezerwować na wyłączność, by zorganizować większe spotkanie, przyjęcie, imprezę okolicznościową lub firmową. W przypadku tego typu rezerwacji ekipa „Żeberek!” dopasowuje menu do preferencji gości i tworzy specjalną ofertę. Dostępny jest także kącik dla dzieci.

„II Festiwal Żeberek! – all you can eat!”

Festiwal „Żeberek!” to nie lada gratka dla prawdziwych miłośników tego dania. Główna zasada festiwalu jest następująca: „Płacisz 119 PLN i jesz tyle żeberek, ile chcesz!”. Żeberka będą serwowane w różnych wersjach z ulubionymi sosami gości.

W trakcie trwania festiwalu wyłonieni zostaną najwięksi Żeberkomaniacy, których osiągnięcia pojawią się na tablicy liderów zjedzonych kości. Na zwycięzców czekają nagrody.

„II Festiwal Żeberek!” rozpocznie się 6 lutego (wtorek) i potrwa do 11 lutego (niedziela). Szczegóły są dostępne na Facebookowym wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/326665013682069/

Adres: „Żeberka!”, ul. św. Antoniego 23
Godziny otwarcia:
– wtorek-czwartek godz. 12:00-22:00
– piątek-sobota godz. 12:00-23:00
– niedziela godz. 12:00-20:00

Facebook: https://www.facebook.com/zeberka.wro/
Instagram: https://www.instagram.com/zeberka.wro/
Strona internetowa: https://www.zeberka.net/

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy.