Kierunek i pomysł na przestrzeń nowej filii nawiązuje do jej lokalizacji: „Dworzec to miejsce obsługi podróżnych, to początek , koniec lub chwilowy przystanek od dalszej podróży, obsługa pasażerów, hol recepcyjny, kasy biletowe , poczekalnie, bary. Biblioteka na dworcu to przystanek i odpoczynek w podróży w atmosferze apartamentu” – mówi projektantka, Agnieszka Opiela. Przy projektowaniu konieczne było zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń ze względu na historyczną wartość obiektu. Adoptowana przestrzeń zachowała elementy oryginalnego wystroju, m.in. kształt stolarki drzwiowej i okiennej, ażurowe podciągi, a w centralnej części lokalu – pomieszczenie z zachowanymi kwiatowymi polichromiami. [addAdSense] 

 

„Dworzec Wrocław Główny słynie z odkryć konserwatorskich, pieczołowicie odzyskiwanych i doskonale widocznych na terenie całego naszego obiektu” – opowiada Tadeusz Szulc, Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu PKP S.A. – „Warto też podkreślić, że wykorzystanie części powierzchni dworców pod tego typu działalność to sprawdzone i cieszące się dużą popularnością rozwiązane.

[addAdSense]
Biblioteka proponuje bogaty zasób około 20 tysięcy woluminów, w tym interesującą kolekcję książki mówionej, gry planszowe oraz polecaną przez pracowników biblioteki kolekcję ponad 1.5 tysiąca tytułów komiksów manga. „Manga to nasza odpowiedź na oczekiwania, zainteresowania i potrzeby młodzieży, która w bibliotece widzi nie tylko magazyn książek, ale miejsce wypoczynku, relaksu, rozwijania własnych zainteresowań i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami” – zaprasza Daria Waszczuk, kierownik nowej filii, która mangę kompletuje od 2013 roku.

Czytelnicy będą mogli także korzystać z czterech stanowisk komputerowych z dostępem do bezpłatnego Internetu, przeglądać czasopisma i gazety oraz piękne książki dla dzieci wydane w latach 1945-1980, a zgromadzone w tzw. Kuchni Literackiej.
Maluchy i młodsze dzieci zadomowią się w klimatycznym zakątku z pluszową leżanką, stanowiskiem komputerowym, a przede wszystkim bogatą kolekcją książek dla różnych poziomów czytelniczych – od książek-zabawek po pierwsze czytanki i lektury rozwijające umiejętność czytania.

Godziny otwarcia

Poniedziałek godz. 10-19
Wtorek godz. 10-19
Środa godz. 12-16
Czwartek godz. 10-19
Piątek godz. 10-19
Sobota 10-15
Niedziela – nieczynna

 

Foto: mat. prasowy