Otwarcie nowoczesnego i przyjaznego dla pacjentów szpitala planowane jest na 2025 rok. Specjaliści zadecydowali już, jaki powinien mieć kształt, by był jak najbardziej funkcjonalny.

Nowoczesny budynek Dolnośląskiego Centrum Onkologii stanie przy ulicy Kosmonautów, na działce o powierzchni 22 hektarów. Inwestycja realizowana jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W ramach pierwszego etapu projektowania, konsorcjum trzech firm Graphit Sp. z o.o., N+ Parametric Design Mieszko Niedźwiedzki i ECM Group Polska S.A. przygotowało 3 propozycje koncepcji funkcjonalno-użytkowych przyszłego szpitala, z których specjaliści wyłonili tę najbardziej optymalną.

 

Głównym atutem wybranej koncepcji jest trzon budynku. Jego usytuowanie pozwoli na scentralizowanie najważniejszych funkcji Centrum w taki sposób, aby skrócić drogę i ułatwić dostęp każdego oddziału, położonego w jednym z trzech skrzydeł, do sal operacyjnych rozmieszczonych na dwóch piętrach szpitala.

Dolnośląskie Centrum Onkologii powierzchnią zabudowy dorówna obszarowi wrocławskiego Rynku. Lekarze i pacjenci do dyspozycji będą mieli około 100 tys. m2. Na 25 oddziałach szpitalnych znajdzie się 15 sal operacyjnych i stanie ponad 700 łóżek. Lekarze będą wykonywać ponad 10 tys. zabiegów i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych rocznie, a profesjonalną pomoc i dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego uzyska 30 tys. pacjentów. Koncepcja przewiduje budowę około 1,3 tys. miejsc parkingowych i 29 stojaków dla rowerów. Koszt inwestycji to 700 mln zł, z czego 300 mln zł pochodzi z budżetu państwa. Nowa placówka połączy w jedno dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc.

 

W DCO pacjenci otrzymają pełen zakres nowoczesnego i kompleksowego leczenia onkologicznego oraz pulmonologicznego w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym od diagnostyki, poprzez indywidualnie dobraną terapię, aż do wsparcia psychologicznego chorych oraz ich rodzin.

 

Obecnie trwają dalsze prace nad projektem nowego szpitala. Jego ostateczny kształt poznamy na początku przyszłego roku, kiedy dopracowana zostanie koncepcja architektoniczna zawierająca między innymi ostateczną koncepcję bryły i jej detali, a także rozwiązania instalacyjne i opis możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Źródło: UMWD