Mieszkanie wspomagane zostało stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które mogą w nim, pod okiem opiekunów i trenerów, prowadzić możliwie samodzielne życie. Jak poinformował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, lokatorzy doceniają m. in. to, że mogą wszystko robić sami, że jest ładnie i łatwo się do niego dostać. To pierwsze takie mieszkanie we Wrocławiu.

Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze niewielkiego budynku na Kozanowie. Ma ponad 135 metrów kwadratowych powierzchni i mieszka w nim siedem osób: Maja, Kasia, Ania, Piotr, Robert, Andrzej, Krzysztof – kobiety w jednej części, a mężczyźni w drugiej. Do ich dyspozycji są również części wspólne, takie jak kuchnia czy salon z balkonem.

Wszyscy legitymują się orzeczeniami o niepełnosprawności. Mimo tego wspaniale funkcjonują, choć wymagają wsparcia trenerów/opiekunów. Część mieszkańców pracuje w sieciowych restauracjach, a wszyscy uczestniczą w rozmaitych zajęciach – wyjaśnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Na co dzień wsparcia udzielają im koordynatorzy mieszkania, trenerki samodzielności oraz psycholog.

Mieszkanie na Kozanowie to nasze pierwsze mieszkanie wspomagane, jednak projektów mieszkaniowych, w których mieszkańcy otrzymują wsparcie mamy znacznie więcej. Do tej pory dysponowaliśmy 87 lokalami, w których jest 247 miejsc (teraz jest to 88 lokali z 254 miejscami). Realizujemy w nich projekty dla osób wychodzących z bezdomności, dorastających wychowanków pieczy zastępczej, osób LGBT+ doświadczających wykluczenia osób niesamodzielnych czy seniorów – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Koszt wyposażenia i rocznego prowadzenia mieszkania wspomaganego to niemal pół miliona złotych. Lokum powstało dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenia „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

 

Foto: mat. Biuro Prasowe UMW