W stolicy Dolnego Śląska odbędzie się największa międzynarodowa impreza w brydżu sportowym, mająca rangę Otwartych Mistrzostw Świata. Startują w niej tworzone dowolnie pary i teamy, bez konieczności reprezentowania tego samego kraju.
Zawody odbywają się raz na cztery lata, od 1962 roku. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje, czyli rozegranych zostanie osiem turniejów – po cztery teamy (od 4 do 6 zawodników w drużynie) i pary: open, kobiet, seniorów (pow. 63 lat) i mikstów.
Po raz pierwszy World Bridge Series, popularnie określane jako „Rosenblum” (od nazwy najbardziej prestiżowego z turniejów The Rosenblum Cup – teamy open), organizuje Polska, oczywiście pod auspicjami Światowej Federacji Brydża (WBF).
W poprzedniej edycji (2018 Orlando, USA) wzięło udział kilka tysięcy zawodników z ponad stu krajów. Wszystko więc wskazuje na to, że wrocławska impreza będzie pod względem liczby zawodników największą w historii nie tylko brydża w Polsce, ale i sportu w ogóle. Otwarte Mistrzostwa Świata w brydżu sportowym potrwają od 9 sierpnia do 3 września 2022 roku.
W World Bridge Series 2022 wystąpi wielu najlepszych graczy świata, wśród których są liczni Polacy. Jesteśmy bowiem brydżową potęgą, zdobyliśmy w tym sporcie wszelkie możliwe medale i tytuły. Najświeższe z nich, wywalczone przez reprezentacje Polski w mistrzostwach świata teamów w marcu 2022 we włoskim Salssomaggiore, to złoto seniorów i brąz kobiet. Natomiast poprzednią edycję Rosenblum Cup, cztery lata temu, wygrał team z dwoma Polakami w składzie – Piotrem Gawrysiem i Michałem Klukowskim. Osiem lat temu zwyciężyła drużyna całkowicie polska: Piotr Gawryś, Stanisław Gołębiowski, Krzysztof Jassem, Michał Klukowski, Marcin Mazurkiewicz i Włodzimierz Starkowski.
We Wrocławiu mogą się również pojawić VIP-y, które grają w brydża na wyczynowym poziomie i od czasu do czasu startują w zawodach. W kilku poprzednich edycjach wziął między innymi udział Bill Gates.
W stolicy Dolnego Śląska, także w Hali Stulecia, odbyły się już podobne zawody – World Bridge Games 2016 (organizowane w latach przestępnych jako kontynuacja Olimpiad Brydżowych, czyli z udziałem teamów i par narodowych). Organizatorzy zebrali po nich bardzo dobre opinie, wdzięczność i aplauz władz Wrocławia, które do tegorocznych mistrzostw są nastawione równie entuzjastycznie.
Foto: Zbiory Fotopolska