Pierwsze tablice informacyjne „Uwaga Jeże” pojawiły się we Wrocławiu w marcu 2022 roku. Od tego czasu Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przyjmował wnioski od mieszkańców, którzy mogli wskazywać miejsca, gdzie pojawiają się kolczaste ssaki. Aktualnie trwa analiza zgłoszeń.

Znaki są montowane w miejscach, gdzie jeże przemieszczają się i przekraczają ruchliwe drogi. Mają one zwrócić uwagę kierowców, a także zwiększyć ich świadomość na temat zagrożenia, jakie stanowią dla tych małych zwierząt. Wśród ofiar kolizji drogowych, jeże są zwykle jednym z najliczniejszych gatunków.

Pierwsze znaki informujące o jeżach, zamontowano wiosną przy ul. Bolesława Krzywoustego, na odcinku od mostu na rzece Widawie do wiaduktu w ciągu ul. Kowalskiej. Od tego czasu – do 1 września bieżącego roku – ZDiUM zbierał od mieszkańców nowe wnioski w sprawie kolejnych tablic informacyjnych „Uwaga Jeże”. Ostatecznie wpłynęły 34 wnioski, w których wymieniono ponad 20 wrocławskich ulic.

Najczęściej powtarzające się ulice to:

  • Dzielnica Fabryczna – ulice: Lotnicza, Hutnicza, Górnicza, Graniczna, Hiszpańska, Szkocka, Angielska, Kanadyjska, Australijska,
  • Dzielnica Krzyki – ulice: Brzezińska, Grota Roweckiego, Chińska, Koreańska, Krzycka, Dożynkowa, Buraczana,
  • Dzielnica Psie Pole – ulice: Swojczycka, Kętrzyńska, Kiełczowska,
  • Dzielnica Stare Miasto – ulice: Mickiewicza, Zdrowa i Długa.

– Na pewno wszystkie zgłoszenia zostaną przez nas przeanalizowane. Przede wszystkim wnioski chcemy porównać z interwencjami Ekostraży, która codziennie podejmuje liczne działania ratujące zwierzęta i posiada również informacje, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń czy wypadków z udziałem zwierząt – wyjaśnia Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Po analizie wskazanych miejsc i ich ostatecznym wyborze we współpracy z Parterami projektu nowe znaki będą ustawiane w pierwszym kwartale przyszłego roku. Miejsca, gdzie znaki powinny zostać ustawione, zostaną również uzgodnione z Wydziałem Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

ZDiUM montuje znaki informujące o jeżach.

 

Foto: mat. ZDiUM