Potańcówka na placu Wolności, sprzątanie miasta, Mistrzostwa Polski w Disc Golfie, a może spacer z przewodnikiem? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1.) Wrocławska Potańcówka – muzyka z prywatek

Przed nami ostatnia tegoroczna Potańcówka Wrocławska. Wspólnie żegnamy lato w klimacie dawnych prywatek. Nie zastanawiamy się „gdzie się podziały tamte prywatki” – my zapraszamy Was na wrocławską prywatkę! – zachęcają organizatorzy.

Muzykę z prywatek zapewni DJ Ewelina Gra. Na uczestników potańcówki czekać będzie:

  • strefa chill dla wszystkich zmęczonych,
  • strefa gastro dla głodnych,
  • darmowa kranówka dla spragnionych.

Gdzie: Plac Wolności
Kiedy: sobota 17 września, godz. 18:00-23:00

2.) Europejski Tydzień Mobilności

Muzyczny Tramwaj, czytanie literatury podróżniczej w Parku Tołpy, gra terenowa czy festyn na Górce Słowiańskiej. To tylko niektóre atrakcje zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności organizowanego we Wrocławiu. Seria wydarzeń zaplanowanych w większości na Ołbinie i Nadodrzu rozpocznie się 16 września, a zwieńczy ją Dzień bez Samochodu – w czwartek, 22 września.

Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń znajdziesz TUTAJ.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: 16-22 września (piątek-czwartek)

3.) Sprzątanie Kępy Mieszczańskiej we Wrocławiu – III dzień finału 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

W tym roku po raz 29. wyjdziemy i posprzątamy Polskę z zalegających w naturze śmieci w ramach Akcji Sprzątanie świata – Polska. W trzeci weekend września (16-18.09) będzie miał miejsce tradycyjny Wielki Finał, a zespół Fundacji Nasza Ziemia rusza w trasę! Trzeciego dnia rozstawiamy naszą Kwaterę Główną Akcji Sprzątanie świata we Wrocławiu by tam posprzątać teren Kępy Mieszczańskiej – informują organizatorzy.

Aby dołączyć do akcji sprzątania, wystarczy odwiedzić Kwaterę Główną Akcji Sprzątanie świata, w której załoga Fundacji Nasza Ziemia będzie rozdawać zainteresowanym „Niezbędniki Wolontariusza NASZEJ ZIEMI” (worki, rękawice, chwytaki).

Na miejscu pojawi się także stoisko edukacyjne prowadzone przez Ekosystem, a także będą prowadzone ekologiczne gry i konkursy dla dzieci.

Gdzie: Park Mieszczański
Kiedy: niedziela 18 września, godz. 11:00-14:00

4.) Pchli Targ w Sercu Szczepina

Serce Szczepina zaprasza na kolejną edycję Pchlego Targu w Sercu Szczepina 2022. Jest to plenerowe wydarzenie dla mieszkańców osiedla i całego Wrocławia. W każdą trzecią niedzielę miesiąca, na Sercu Szczepina (skwer św. o. Damiana de Veustera), w godz. 11.00-15.00 każdy może rozłożyć swoje stoisko i stać się sprzedawcą. Rzeczy, które uważa za niepotrzebne dla innych mogą okazać się perełkami.

Zgłoszenia dla wystawców: serceszczepina@gmail.com

Gdzie: Skwer św. o. Damiana De Veuster, ul. Zachodnia 5
Kiedy: niedziela 18 września, godz. 11:00-15:00

5.) Mistrzostwa Polski w Disc Golfie

Mistrzostwa Polski w Disc Golfie w tym roku odbędą się we Wrocławiu „Na Grobli” w dniach 16-18 września. Rozegrane będą w formacie 3×18, a każdego dnia będzie odbywała się jedna runda

Disc Golf to sport, w którym używa się latających dysków. Gracze rzucają nimi według zasad podobnych do tych, które znane są z klasycznego golfa. Pole do Disc Golfa posiada 9 albo 18 dołków. Żeby zaliczyć dołek, należy rzucić do celu dyskiem. Ponieważ liczba rzutów, która była potrzebna graczowi do zaliczenia dołka, jest sumowana, a potem odejmowana od liczby „par” pola, to gracze powinni zaliczyć poszczególne dołka przy pomocy jak najmniejszej ilości rzutów.

W miejscu rozgrywanych mistrzostw powstanie stałe pole do gry w disc golf dostępne za darmo dla wszystkich wrocławian.

Harmonogram:

  • 16.09.2022
    Start Pierwszej rundy 9:00
  • 17.09.2022
    Start Drugiej Rundy 9:00
  • 18.09.2022
    Start trzeciej rundy 9:00
    Zakończenie zawodów, rozdanie nagród

Gdzie: Kładka Zwierzyniecka
Kiedy: 16-18 września (piątek-niedziela)

6.) Festyn z Wieczorną Potańcówką – Park im. Tadeusza Różewicza

Zarząd i Rada Osiedla Powstańców Śląskich zapraszają mieszkańców na coroczny festyn rodzinny zwieńczony wieczorną potańcówką w blasku gwiazd i girland świetlnych! Tym razem zaplanowano zabawę w klimatach niezapomnianych lat ’90.

Program:

  • 15:00-19:00
    – animacje i warsztaty dla najmłodszych
    – dmuchańce i sprzęt do gier rodzinnych
  • 15:00-17:00
    – stanowisko znakowania rowerów
  • 15:00-18:00
    – zbiórka drobnych elektroodpadów oraz warsztaty ekologiczne
    – stoiska i gadżety
  • 18:00-19:00
    – występ GWIAZDY WIECZORU
  • 19:00-21:00
    – wieczorna potańcówka

Gdzie: Park im. Tadeusza Różewicza, ul. Sztabowa 62-66
Kiedy: sobota 17 września, godz. 15:00-21:00

7.) Festyn Familijny na Placu Wolności

Zgarnij rodzinę i poszalejcie w rytm skocznej muzyki przy zapachu domowego bigosu na tle rozbrajających dziecięcych występów – zachęcają organizatorzy.

W programie m.in.:

  • występy wokalne i taneczne, lokalni artyści, DJ, karaoke, gra miejska z nagrodami,
  • dziecięce warsztaty – robotyka, optymisja, buchające wulkany, wyjątkowe rękodzieło,
  • dla pań – profesjonalny makijaż twarzy,
  • dla najmłodszych – malowanie buzi, bańki mydlane, pokazy sportowe, gry planszowe z nagrodami,
  • dla głodnych – domowe ciasta, pyszna kawa i ciepłe posiłki,
  • kiermasz książek i joga dla równowagi umysłu.

Gdzie: pl. Wolności
Kiedy: niedziela 18 września, godz. 13:00-18:00

8.) Spacery z przewodnikiem w Parku Leśnickim

Tematyczne spacery z przewodnikiem Jackiem Myszkowskim. Zbiórki przy kontenerze ESK w Parku Leśnickim (za Centrum Kultury „Zamek”). Wstęp jest darmowy, nie obowiązują zapisy.

Gdzie: start – kontener ESK w Parku Leśnickim
Kiedy: niedziela 18 września, godz. 16:00-18:00

9.) Letnie bezpłatne spacery po Wrocławiu

18.09.2022, godzina 10:00 – „Vivat Academia, vivat professore! – o wrocławskiej Alma Mater w 320 – lecie fundacji”

W roku 1505 podjęta została pierwsza próba założenia Uniwersytetu we Wrocławiu. Po niespełna 200 latach powstała dwuwydziałowa uczelnia zwana Akademią Leopoldyńską, dając początek pierwszej na Śląsku uczelni wyższej. Podczas wycieczki odwiedzimy miejsce, w którym miał by założony uniwersytet w XVI w., a także odszukamy dawną siedzibę Wydziału Medycznego. Poznamy najwybitniejszych rektorów, profesorów i biografie nietuzinkowych postaci związanych z wrocławską Akademią. Ujawnimy przeszłość i teraźniejszość uczelni, odwiedzimy gmachy uniwersyteckie zlokalizowane na terenie Starego Miasta i Śródmieścia – piszą organizatorzy.

  • wycieczka piesza,
  • czas trwania do 2,5 godz.
  • start: Infopunkt „Barbara”

Gdzie: przystanek MPK „Kochanowskiego”
Kiedy: niedziela 18 września, godz. 10:00

10.) World Cleanup Day – Sprzątanie brzegu Odry i Wyspy Opatowickiej

Kolejna edycja World Cleanup Day w Polsce – tego dnia sprząta cały świat, a my sprzątamy Wrocław! Będziemy porządkować tereny wzdłuż Odry – Wyspę Opatowicką i jej okolicę oraz jeśli starczy sił i zapału to okolice Kładki Zwierzynickiej przy zoo. Zapraszajcie znajomych, przyjdźcie z rodziną, psem, swoją drużyną harcerską, kolegami z pracy czy klasy – razem zróbmy coś wielkiego! – zachęcają organizatorzy.

Worki i rękawice będzie można odebrać od 11:00 do 12:00 przy wejściu na Jaz Opatowicki.

Gdzie: Jaz Opatowicki
Kiedy: sobota 17 września, godz. 11:00

11.) Pchli Targ w Centrum Historii Zajezdnia

Szukasz ciekawych perełek z drugiej ręki? A może chcesz się pozbyć zalegających w szafie szpargałów? Pchli Targ w Zajezdni to coś w sam raz dla Ciebie! Sprzedasz tu lub kupisz m.in. galanterię, książki, płyty, gry planszowe i komputerowe, filmy, starocie, ubrania, zabawki, drobne rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie… – wymieniają organizatorzy.

Gdzie: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Kiedy: niedziela 18 września, godz. 10:00-14:00

12.) Kino plenerowe – Bike Days x HBO Max

W repertuarze film „Tour the Pharmacy” w reż. Jaka Szymanskiego: Rok 1982 okazał się być mrocznym czasem w historii profesjonalnego kolarstwa. Podczas najważniejszego i najbardziej prestiżowego wyścigu w sezonie używanie substancji zakazanych było na porządku dziennym i prawie każdy ze sportowców miał na swoim koncie jakieś przewinienie związane z dopingiem. „Filmowcy” przyglądają się piątce kolarzy, którzy są w stanie zrobić wszystko, żeby tylko znaleźć się na szczycie.

Gdzie: podwórko przy klubie Ciało, ul. Joannitów 13
Kiedy: piątek 16 września, godz. 21:30

13.) Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Z uwagi na ogromną popularność, jaką cieszyły się przez całe wakacje bezpłatne koncerty organowe we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety, zapadła decyzja o ich przedłużeniu o kolejny miesiąc – do końca września br. w każdy wrześniowy piątek o godz. 19.00, miłośnicy muzyki organowej będą mogli posłuchać najwybitniejszych dzieł, skomponowanych na ten instrument. Zagrają organiści m.in. z Rzeszowa, Poznania, Warszawy.

Wszystkie koncerty będą bezpłatne i niebiletowane.

Gdzie: Bazylika św. Elżbiety
Kiedy: piątek 16 września, godz. 19:00 – recital Piotra Górskiego z Poznania

14.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

16 września 2022
godz. 21:00 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

17 września 2022
godz. 21:00 Piękna i Bestia. Czas trwania pokazu: 22:00 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (16-17 września), godz. 21:00

15.) Giełda Staroci pod Iglicą

Dobrze wszystkim znana Giełda Staroci, która w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia. Na miejscu czekać będą nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: placyk pod Iglicą, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (17-18 września)

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu