We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie dziewięciu najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na weekend.

1.) Wrocławski Festiwal Krasnoludków

– W tym roku po raz kolejny krasnale zawładną stolicą Dolnego Śląska. Wrocławski Festiwal Krasnoludków rozpoczniemy 8 września Wielką Paradą Krasnali w kierunku Ogrodu Staromiejskiego. Na miejscu będzie czekało na Was mnóstwo zabaw i atrakcji. Świętowanie (w różnych miejscach Wrocławia) potrwa do 10 września – krasnalowo zapraszamy do dołączenia – zachęcają organizatorzy.

PROGRAM:

8 września (piątek)

Wielka Wrocławska Parada Krasnoludków 10.00–10.30
Rynek, obok pręgierza

Wielka parada krasnoludków to od lat obowiązkowy punkt programu Festiwalu. Jak co roku udział w niej wezmą szczudlarze, bębniarze oraz mażoretki, których kolorowy pochód poprowadzi dzieci spod pręgierza do Ogrodu Staromiejskiego.

Wielka Wioska Krasnoludków!

10.00–14.00
Ogród Staromiejski, Scena Letnia Wrocławskiego Teatru Lalek

W programie m.in.:
Wielki konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i przedszkoli na najpiękniej udekorowaną krasnalową chatkę!
Krasnoludkowe wielkie gry, czyli gry planszowe i edukacyjne w gigaskali. Rozrywka nie tylko dla najmłodszych krasnali – tu każdy znajdzie coś dla siebie!
Warsztaty bębniarskie na Scenie Letniej WTL – zapraszamy wszystkie krasnale na warsztaty i pokazy bębniarskie w wykonaniu artystów specjalizujących się w muzyce afrykańskiej i orientalnej.
Pokaz krasnala Jasia – połączenie teatru familijnego z klaunadą i sztuką cyrkową. Krasnal Jasio w swoim spektaklu wykorzystuje rekwizyty cyrkowe, takie jak piłki, obręcze, monocykl. Jego poczucie humoru i dystans do siebie rozbawią każdego!

11.00–14.00
– Przystanek tramwajowy Opera
Specjalne bezpłatne kursy zabytkowym Krasnalowym Tramwajem.

9 września (sobota)

Wielka Wioska Krasnoludków
11.00–17.00
Ogród Staromiejski, Scena Letnia Wrocławskiego Teatru Lalek

Fantastyczne bajkowe dekoracje – balony i kolorowe wstążki, kwiaty, grzyby i owady, wielkie ciastka, lody i inne elementy wielkoformatowych dekoracji tematycznych – dzięki nim Ogród zmieni się w bajkową krainę krasnali. Pojawią się krasnalowi animatorzy, szczudlarze, mimowie i artyści uliczni, którzy zadbają o dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia!

W tym roku będzie też wyjątkowy gość – wielka animowana lalka krasnala. Ponad dwumetrowa ruchoma konstrukcja animowana przez artystów lalkarzy będzie przechadzać się po Ogrodzie, pozować do zdjęć i bawić gości Festiwalu.

Na scenie zaprezentowane zostaną krasnalowe bajki i pokazy artystyczne, a w zakątkach Ogrodu znajdzie się masa atrakcji dla starszych i młodszych krasnali.

„Cyrk na kółkach” – pokaz w wykonaniu krasnali kuglarzy
Pokaz umiejętności pantomimicznych, z wykorzystaniem rekwizytów cyrkowych, takich jak maczugi, diabolo, monocykl oraz minirowerek. Krasnalowi artyści zaprezentują wesołe gagi okraszone dużą dawką humoru.

Na scenie swoje umiejętności zaprezentują także grupy taneczne z Egurolla Dance Studio.

Krasnalowa Strefa ZOO
W specjalnej strefie przygotowanej przez dział edukacji ZOO Wrocław dzieci zapoznają się z ekologicznymi działaniami na rzecz ochrony zwierząt, poznają zagrożone gatunki zamieszkujące wrocławski ogród zoologiczny i dowiedzą się więcej o kampanii „Dzikie w Mieście”.

Plenerowe ekowarsztaty
Zajęcia, w trakcie których zupełnie samodzielnie będzie można wykonać krasnalowe i ekologiczne pamiątki z Festiwalu, takie jak krasnalowe brody, zdobienia krasnalowych czapek, malowane torby z koszulek i biżuterię ze ścinków. Będą tu na Was czekały także strefa krasnalowych „gniotków” ze starych skarpetek i strefa naturalnych obrazów w przestrzeni z motywem krasnali!

Ścieżka sensomotoryczna Drwala Krasnala
Wykonany z odpadów i naturalnych materiałów fizjoterapeutyczny tor przeszkód, na którym najmłodsze krasnale przeżyją wielką ekologiczną i sensoryczną przygodę!

Krasnalowe miasto
Wielka strefa gigaklocków – ponad 3000 klocków z pianki oraz 10 000 ekologicznych klocków drewnianych.

Krasnalowa Strefa Gier
Tradycyjne gry planszowe w skali makro! Jedyne w swoim rodzaju gry wielkoformatowe: gigantyczne memory, krzyżówka, sudoku czy kółko i krzyżyk. Gry mają różny stopień trudności, więc i młodsi, i starsi znajdą coś dla siebie. Maxi-gry – maxi-zabawa!

Krasnalowe Wyspy Animacyjne
Przy małych stolikach dzieci będą mogły ozdobić swoje krasnalowe czapeczki lub pomalować buzie, aby wyglądać dokładnie tak, jak ich ulubione krasnale!

Krasnalowa Strefa Bajarzy
W ustronnym zakątku Ogrodu będzie można usiąść i posłuchać bajek czytanych przez wrocławskich aktorów Teatru Muzycznego Capitol.

Warsztaty z ceramiki
Wspólnie z Ceramiką PARADYŻ będzie można pobawić się kształtami, kolorami, formami i stworzyć własnoręcznie zdobione mozaikowe arcydzieło.

12.00–16.00
Promenada Staromiejska
Krótka przejażdżka festiwalową kolejką elektryczną, która będzie kursować po wrocławskiej Promenadzie przy Ogrodzie Staromiejskim.

21.00–24.00
Ogród Staromiejski, Scena Letnia Teatru Lalek
Krasnalowe Silent Disco

Silent Disco to już krasnalowa tradycja! Pozytywna zabawa przy najlepszej muzyce, tyle że… w zupełnej ciszy. Trzy kanały, trzy różne style muzyki – każdy znajdzie coś dla siebie!

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Ilość słuchawek ograniczona.

10 września (niedziela) 11.00–14.00

Mediateka, przestrzeń miejska
„Krasnal Drukarz i zaginione czcionki” – mobilna gra miejska

Krasnal Drukarz pożyczył swoje czcionki drukarskie czarodziejowi Atramencjuszowi. Niestety niezdarny czarownik zgubił je we Wrocławiu! Teraz Drukarz musi je odnaleźć, a o pomoc prosi właśnie Was. Wybierzcie się na spacer po centrum Wrocławia, poznajcie mieszkające tu krasnale i pomóżcie Drukarzowi odnaleźć zaginione czcionki. Czekają na Was zadania wymagające kreatywności i spostrzegawczości. W punkcie startu otrzymacie gadżety, które przydadzą się Wam w kontaktach z krasnalami. Dla wszystkich drużyn, które ukończą grę, przygotowano upominki, a 9 drużyn z najlepszymi wynikami otrzyma nagrody.

Dzieci w wieku 6–12 lat zapraszamy wraz z opiekunami do Mediateki (pl. Teatralny 5) w godzinach 11.00–14.00 – piszą organizatorzy.

Grę można rozpocząć najpóźniej o 13.00. Ile potrwa gra? Maksymalnie powinno to zająć około 2 godzin. Trasa gry liczy niespełna 4 km. Wstęp wolny. Gra dostępna w językach polskim, ukraińskim i angielskim.

Drużyny biorące udział w grze mogą liczyć maksymalnie 4 osoby, w tym przynajmniej 1 dorosły i 1 dziecko. Gra odbywa się w bezpłatnej aplikacji ActionTrack. Aby wziąć udział w grze, należy zainstalować w smartfonie aplikację, włączyć GPS i dostęp do Internetu. Nie obowiązują zapisy! Liczba uczestników jest nieograniczona, a proces rejestracji odbywa się po uruchomieniu aplikacji.

Gdzie: różne lokalizacje
Kiedy: piątek-niedziela (8-10 września)

2.) Potańcówka Wrocławska – neonowe bity/hity

Dobiega końca sezon potańcówkowy – też nie możemy uwierzyć, że to już 9 września ostatni raz w tym sezonie zatańczymy na wielkim parkiecie pod gwiazdami. Na pożegnanie z potańcówkami przygotowaliśmy wraz z DJ Ewelina Gra dużo energetycznej, tanecznej muzyki, która zostawi z nami jeszcze trochę lata. Czego się spodziewać po wieczorze neonowych bitów/hitów? Bawimy się przy energetycznych, skocznych i pozytywnych kawałkach, świecącymi blaskiem własnym (lub odbitym). Będzie to szalona podróż przez czas i różne gatunki muzyczne – hity zarówno polskie, jak i zagraniczne. Jeśli macie w szafie szalone, neonowe kolorowe ciuszki – koniecznie je załóżcie – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: pl. Wolności
Kiedy: sobota (9 września), godz. 18:00-23:00

3.) Dzień Otwarty Zajezdni Popowice

Zabytkowa zajezdnia „Popowice” we Wrocławiu znów otwiera się dla zwiedzających. Tegoroczny Dzień Otwarty Zajezdni Popowice zaplanowano na sobotę 9 września w godz. 10:00-17:00. Atrakcji będzie niemniej niż w ubiegłym roku. Oczywiście najważniejsze będą zabytkowe tramwaje i autobusy, które nie tylko będą eksponowane, ale także będą kursowały po Wrocławiu. Najstarsze tramwaje pochodzą z przełomu XIX i XX w., liczne są wagony z dwudziestolecia międzywojennego i pierwszych lat po II wojnie światowej. Stacjonują tu także wiekowe autobusy, w tym kultowe ogórki. Zajezdnia Popowice jest idealnym miejscem, by zobaczyć, jak zmieniały się pojazdy obsługujące komunikację zbiorową w polskich miastach – piszą organizatorzy.

  • Godziny zwiedzania z przewodnikiem: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30
  • Pokazy pracy pługa wirnikowego: 10:20, 12:20, 14:20, 16:20
  • Wykłady:
    – 12:00: Historia tramwajów elektrycznych we Wrocławiu
    – 13:30: Tramwajem przez Wrocław
    – 15:00: Oprowadzanie po wystawie pojazdów
    – 15:30: Pojazdy gospodarcze i techniczne

Gdzie: Zajezdnia Popowice, ul. Legnicką 65a
Kiedy: sobota (9 września), godz. 10:00-17:00

4.) Wydarzenia na placu Nowy Targ

  • Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych

Chmiel, jabłka i winogrona to temat przewodni podczas tych dni! Wystawcy z pasją opowiedzą o tradycyjnych metodach warzenia kraftowego piwa, polecą Wam idealne wino na każdą okazję oraz.. ugaszą Wasze pragnienie – piszą organizatorzy.

  • Festiwal Smaków Świata

Do miasta zawitają smaki z Azji, Europy, aż po Amerykę. Będziecie mieli okazję spróbować produktów wytwarzanych metodami rzemieślniczymi, według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najlepsze dania, przekąski i napoje będą czekać na was w jednym miejscu – piszą organizatorzy.

  • Festiwal Azjatycki

Zapraszamy Was na wyjątkowy Street Food! Dymiące tajskie stragany, świeże japońskie sushi czy indyjska aromatyczna pakora? A może gruzińskie chaczapuri czy libański tabbouleh? Wrocław zapachnie trawą cytrynową, imbirem i ostrym chilli. Będzie marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą, zupa pho i vietnamskie kanapki bahn mi – piszą organizatorzy.

Gdzie: plac Nowy Targ
Kiedy:
– piątek (8 września), godz. 15:00-21:00
– sobota (9 września), godz. 12:00-21:00
– niedziela (10 września), godz. 12:00-18:00

5.) VI Piknik Grabiszyński

Organizujemy go dla Was już od kilku ładnych lat i zawsze można było na Waszą obecność liczyć. Niech i tak będzie tym razem. Przybywajcie z rodzinami, partnerami, przyjaciółmi, znajomymi, samotnie… Każdy znajdzie coś dla siebie – zachęcają organizatorzy.

W programie sportowe aktywności, bańki mydlane, dmuchane zwierzątka, gry plenerowe, coś dla zdrowia – pomiar ciśnienia i pierwsza pomoc, a także food trucki, napoje czy lody.

6.) Festiwal Dobrego Jedzenia i Piwa na Psim Polu

Rynek Psiego Pola we Wrocławiu zamieni się w najsmaczniejsze miejsce w regionie. Przez 2 dni będziecie mogli skosztować smakowitego kunsztu szefów kuchni z całej Polski. Zaserwujemy Wam również wyśmienite piwa rzemieślnicze i koncernowe, a to wszystko w towarzystwie przyjemnej dla ucha muzyki. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci – piszą organizatorzy.

Gdzie: Rynek Psiego Pola
Kiedy:
– sobota (9 września), godz. 12:00-21:00
– niedziela (10 września), godz. 12:00-20:00

7.) Fecht Fest – Turniej Blossfechten na długi miecz

Freifechter Wrocław oraz OPT Zamek ma zaszczyt zaprosić szermierzy i publiczność na piątą edycję FechtFestu. Jak co roku szermierze zmierzą się ze sobą w turnieju w konwencji Blossfechten (z minimalną ilością ochraniaczy) na Długi Miecz w formie publicznego Fechtschule z wykorzystaniem historycznych technik walki. Pokażemy tradycję i kunszt władania historyczną europejską bronią białą w oparciu o zachowane źródła średniowieczne i renesansowe – piszą organizatorzy.

Gdzie: OPT Zamek, pl. Świętojański 1
Kiedy: sobota (9 września), godz. 10:00-18:00

8.) Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia

9 września w godzinach 10:00-18:00, w myśl hasła „Więcej zdrowia, więcej życia!”, przestrzeń przed Centrum Handlowym Magnolia Park (ul. Legnicka 58) wypełni się atrakcjami skierowanymi do wszystkich osób, które cenią sobie zdrowy tryb życia, ruch na świeżym powietrzu, naturalną żywność i dobrą muzykę.

Wrocławianki i wrocławianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty badań profilaktycznych, specjalistycznych porad, wykładów i warsztatów, a także zrelaksować się podczas sąsiedzkiej potańcówki i spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj: https://miejscawewroclawiu.pl/skorzystaj-z-darmowych-badan-podczas-wroclawskich-dni-promocji-zdrowia/

Gdzie: teren przed Centrum Handlowym Magnolia Park, ul. Legnicka 58
Kiedy: sobota (9 września), godz. 10:00-18:00

9.) Międzynarodowe Zawody w Jeździe Bez Ogłowia

Blisko 50 zawodników z Polski, Czech i Holandii w weekend 8-10 września będzie rywalizować podczas Międzynarodowych Mistrzostw w Jeździe Bez Ogłowia. Program zakłada rozegranie tradycyjnych dyscyplin jeździeckich w niekonwencjonalny sposób tzn. bez ogłowia. Zawodnicy do kierowania końmi i zadawania określonych chodów będą mieli do dyspozycji tylko swój dosiad, jedyne dodatkowe wyposażenie na jakie zezwala regulamin, oprócz siodła, to linka na szyi konia, tzw. kordeo.

Zawody odbędą się w hali jeździeckiej.

Gdzie: Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: piątek-niedziela (8-10 września), godz. 9:00-18:00

10.) 4 Event dla Ziemi

Cieszymy się ogromnie, że możemy zaprosić Was 8 i 9 września na nasze kolejne wydarzenie z cyklu ,,Event dla Ziemi”. Tym razem będzie ono dwudniowe i skupi się na jednym z najważniejszych aspektów ekologii – czystym powietrzu – piszą organizatorzy.

W programie:

  • wykłady prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin ekologii i ochrony środowiska,
  • różnorodne warsztaty dla małych i dużych,
  • zajęcia praktyczne m.in spacer z dendrologiem i wiele innych,
  • strefa kreatywna dla dzieci, w której będą mogły uczyć się i bawić, zdobywając nową wiedzę o środowisku naturalnym,
  • konkursy, zabawy i wiele niespodzianek!

Gdzie: tereny zielone Kampusu Grunwaldzkiego Uniwersytetu Wrocławskiego (wjazd od strony ul. Polaka 14)
Kiedy:
– piątek (8 września), godz. 9:00-13:00
– sobota (9 września), godz. 12:00-18:00

11.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

8 września 2023 (piątek)
godz. 21:00 Katedra Demokracji. Czas trwania pokazu: 14:40 min

9 września 2023 (sobota)
godz. 21:00 Mikro & Makro Kosmos. Czas trwania pokazu: 12:50 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (8-9 września)

12.) Kino Letnie we Wrocławiu | PURO Wrocław x M2

Ciepłe niedzielne wieczory będą jeszcze ciekawsze! Odpalamy kino letnie w naszym ogrodzie. Przy współpracy z M2 Films, co dwa tygodnie spotkamy się na dobrym filmie w zielonej aranżacji, przy pysznych koktajlach, kraftowym piwie i pysznych przekąskach – piszą organizatorzy.

Niedziela (10 września), godz. 20:00 – Najgorszy człowiek na świecie

Gdzie: PURO Hotels, ul. Pawła Włodkowica 6
Kiedy: niedziela 10 września, godz. 20:00

 

Foto: mat. Krasnale.pl