Niedzielne, rodzinne śniadanie w Parku Andersa, poszukiwanie perełek na Giełdzie Staroci, a może atrakcje w Parku Pawłowickim? Sprawdziliśmy, jakie darmowe atrakcje czekają na wrocławian w najbliższych dniach. Zdecydowanie warto zaplanować sobie weekend i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

1. Niedzielne śniadanie w Parku Andersa

Park Śniadaniowy to wydarzenie stworzone z myślą o miłośnikach celebracji długich i smacznych poranków. W każdą niedzielę można tam spróbować lokalnych produktów, odkryć nowe smaki, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach i spędzić czas na świeżym powietrzu. Pojawią się foodtrucki oferujące różnorodne dania śniadaniowe, nie zabraknie również produktów na wynos, a także trunków, które będą dostępne w pobliskim Forest Barze.

Gdzie: Park Andersa, ul. Kamienna
Kiedy: niedziela 22 maja, godz. 9:00-16:00

2. Targi Książki Regionalnej SILESIANA 2022

Silesiana jest cykliczną imprezą, w formie Targów, organizowaną przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną od 2010 roku. Stoiska wydawnicze na pl. Solnym prezentują szerokiemu gronu odbiorców dorobek wydawniczy Dolnego Śląska, skupiając się na publikacjach wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa. Targi Książki połączone są ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami (w DBP).

Gdzie: plac Solny
Kiedy: czwartek-niedziela (19-22 maja), godz. 11:00-18:00

3. Wycieczki w ramach Targów Książki Silesiana 2022

Zapraszamy na cykl bezpłatnych wycieczek tematycznych po Wrocławiu w ramach Targów Książki Regionalnej Silesiana, które prowadzić będą przewodnicy z TUITAM – zachęcają organizatorzy.

19 maja (czwartek) Dzień Podróżniczy

 • 17.00 Wrocławskie podróże (małe i duże), czyli od Benedykta Polaka do Wandy Rutkiewicz prowadzi przewodniczka miejska, Marta Miniewicz.

20 maja (piątek) Dzień Kryminalny

 • 17.00 Śladami Hansa Klossa po Wrocławiu, prowadzi Bogdan Bernacki, przewodnik miejski.
 • 18.30 – Kryminalny Wrocław kobiecym okiem, spacer prowadzi przewodniczka miejska Małgorzata Urlich-Kornacka.

21 maja (sobota) Dzień Literacki

 • 12.00 – Wrocław strona po stronie, czyli literacki Wrocław, spacer prowadzi Marta Miniewicz, przewodnik miejski.
 • 14.00 – Śladami Tadeusza Różewicza, spacer prowadzi Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodniczka miejska.
 • 18.00 – Wrocław literacko i filmowo wycieczka po mieście, prowadzi Małgorzata Urlich-Kornacka

22 maja (niedziela) Dzień Rodzinny

 • 12.00 – Odkryj tajemnice Wrocławia – gra rodzinna prowadzi Marta Miniewicz, miejska przewodniczka
 • 14.00 – Jak przeżyć w średniowiecznym Wrocławiu? – spacer rodzinny prowadzi Marta Miniewicz
 • 18.30 – Wieczorny spacer z dreszczykiem – wycieczka rodzinna prowadzi Małgorzata Urlich-Kornacka

Gdzie: spotkania przy Bibliotece Dolnośląskiej, Rynek 58

4. Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, będą odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

20 maja 2022

 • 21:45 Mikro & Makro Kosmos 12:50 min

21 maja 2022

 • 21:45 Katedra Demokracji 14:40 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (20-21 maja), godz. 21:45

5. Dni Przyrodników – Jarmark Pawłowicki

W tym roku zapraszamy na Dni Przyrodników w duchu „Bądź eko!”. Nasi naukowcy i studenci pokażą m.in. jak działają odnawialne źródła energii, jak żyją pszczoły i w jaki sposób gotować bez marnowania jedzenia. Przedstawiciele urzędu miasta podpowiedzą, jakie korzyści daje zastosowanie ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu, policjanci oznakują wasz rower, a dzieci poznają zasady segregacji odpadów i działanie śmieciarki. Dla głodnych, nie tylko wiedzy, mamy strefę food trucków oraz fotobudkę, w której można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z rodziną i przyjaciółmi. A wszystko to w pięknym pawłowickim parku – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Park Pawłowicki
Kiedy: sobota 21 maja, godz. 10:00-18:00

6. Wystawa taboru z okazji 180-lecia kolei na Ziemiach Polskich

Program wystawy:
– pokaz strojów z przełomu wieku XIX i XX, zorganizowany przez zaproszoną grupę rekonstrukcyjną,
– wystawa fotografii archiwalnych m.in. ze zbiorów członków klubu,
– wystawa zdjęć klubowej fotograf Barbary Zegarlickiej pt.: „Ludzki wymiar ratowania zabytków kolejnictwa”.

Tabor kolejowy:

 • „Fiat jak żywy” – SU45-079 (1973r.) – w rok po jubileuszu 30 – lecia klubu lokomotywa pomyślnie przeszła jazdy próbne i otrzymała odpowiednie świadectwa dopuszczające do ruchu. Będzie chwilami obecna na wystawie.
 • Ls40-5434 (1959r.) – Ls40 to pierwsza lokomotywa spalinowa, manewrowa, budowana po drugiej wojnie św. w Polsce od 1952 roku, w Pierwszej Fabryce Lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie. Wówczas zakłady nosiły imię Feliksa Dzierżyńskiego.
 • SM30-507 (1958r.) – spalinowóz nazywany w żargonie „skrzyżowaniem czołgu T-34 z tramwajem” ze względu na rodzaj zastosowanego napędu. Prototyp zbudowano w 1956 roku i zaprezentowano na Targach Poznańskich.
 • SM30-662 (1964r.) – otrzymana przez stowarzyszenie od Wojska Polskiego. Dzięki wielu godzinom pracy członków klubu, wyremontowana i przywrócona do ruchu. Ukazana w charakterystycznym oliwkowym malowaniu jakie stosowano na tych lokomotywach od 1980 roku.
 • EP05-22 (1961r.) – Zasłużony Świadek Historii, mimowolny uczestnik wydarzeń strajkowych w „Ursusie”, w czerwcu 1976 roku. Odrestaurowany dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz darczyńców.
 • Wagon BCi28 z 1928 roku z zabudowanym bufetem. W wagonie będzie dodatkowo wystawa prac rysunkowych o tematyce kolejowej, wykonanych przez uczniów klas 0-III SP z Zespołu Szkół nr 12 w SP ZOZ we Wrocławiu.
 • Wagon kinowy – kryty wagon towarowy budowy włoskiej z 1928 roku. Z okazji jubileuszu 180-lecia we wnętrzu będzie wyświetlany film związany z tematyką wystawy i projektem utworzenia przez klub Dolnośląskiego Społecznego Muzeum kolejnictwa.

Gdzie: Dworzec Główny, peron 6
Kiedy: sobota 21 maja, godz. 10:00-18:00

7. Festiwal Kawy w Browarze Mieszczańskim

Jak zapewniają organizatorzy, na wrocławian czeka weekend pełen atrakcji. Zarówno polskie, jak i zagraniczne palarnie przygotują na festiwal coś wyjątkowego. Nie zabraknie też słodkości z lokalnych kawiarni, dobrego designu oraz strefy chilloutu.

Gdzie: Browar Mieszczański, ul. Hubska 44
Kiedy: sobota-niedziela (21-22 maja), godz. 10:00-18:00

8. Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2022 r.

21 maja br. o godzinie 13.30 na wrocławskim Rynku (Plac Gołębi) odbędzie się uroczysta akademia z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. Uroczystość jest tym bardziej podniosła, gdyż trwamy w jubileuszu 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, który Patronatem Honorowym objął Prezydent RP.

Gdzie: Rynek, Plac Gołębi
Kiedy: sobota 21 maja, godz. 13:30

9. Święto Wyszywanki 2022

W programie:

 • Koncert pieśni lirycznej i patriotycznej,
 • Charytatywny jarmark rękodzieła i produktów lokalnych,
 • Warsztaty dla rodziców i dzieci,
 • Rozciągnięcie najdłuższych we Wrocławiu flag Ukrainy i Polski,
 • Wspólne wykonanie ukraińskiej pieśni „Oj u łuzi czerwona kałyna”,
 • Spotkanie z gwiazdami ukraińskiej literatury dziecięcej: interaktywna bajka od Saszki Lirnyka,
 • Pokaz animacji „Piekielna chorągiew albo rizdwo kozackie”(Saszko Lirnyk),
 • Bajkowa terapia od Larysy Nicoj,
 •  Występ reprezentacyjnego zespół pieśni i tańca Wrocław.

Gdzie: Wyspa Słodowa
Kiedy: sobota 21 maja, początek o godz. 14:00, część oficjalna o godz. 16:00

10. Vintage Day w Barbarze – Wiosna

Zapraszamy Was na wiosenną edycję Targów Mody Vintage w Barbarze. Spotkacie tu najlepszych wystawców z całej Polski, którzy zadbają o to, aby Twoja szafa była bogatsza w szlachetne materiały i wyjątkowe fasony, których nie znajdziesz w dzisiejszych sieciówkach – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: Barbara, ul. Świdnicka 8b
Kiedy: niedziela 22 maja, godz. 12:00-17:00

11. Giełda Staroci przy Iglicy

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające wystawców czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: plac przy Iglicy, ul. Wystawowa 1
Kiedy: sobota-niedziela (21-22 maja)

12. Kolor Fest Wrocław – Dzień Kolorów

Organizatorzy przygotowali m. in. kolorowe proszki Holi w 9 kolorach, najlepszy muzyczny klimat, wyrzutnie proszków Holi, kolorową watę cukrową. Kolor Fest jest dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.

Gdzie: Intakus, ul. Wróblewskiego 9
Kiedy: sobota 21 maja, godz. 17:30

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu