Pierwsza, pilotażowa edycja została zrealizowana w ubiegłym roku. Teraz program został wznowiony, dzięki czemu mieszkańcy Wrocławia w wieku od 18. do 40. roku życia, u których stwierdzono ryzyko utraty płodności w związku ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, będą mogli skorzystać z dofinansowania do jednej procedury zabezpieczenia płodności na okres 24 miesięcy.
– Materiał genetyczny w przyszłości może być wykorzystany właściwie tylko do procedury In Vitro, ale skuteczność takiego zabiegu jest dokładnie taka sama, jak z wykorzystaniem materiału świeżego. Czyli dla ludzi młodych, w wieku do 35. roku życia, prawie 50% – mówi Robert Gizler, kierownik medyczny InVimed we Wrocławiu.
Obowiązujące w Polsce prawo zezwala na mrożenie materiału genetycznego pacjentek i pacjentów chorych na raka, jednak NFZ nie zapewnia finansowania tych procedur. Dzięki programowi „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie” więcej osób będzie mogło skorzystać z takiej możliwości.
– Stajemy ramię w ramię z krajami europejskimi, gdzie takie programy realizowane są od lat. Dla nas, onkologów, to bardzo dobra wiadomość, że możemy proponować pacjentom leczenie na światowym poziomie – zaznacza dr Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii.
Partnerem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii. Program realizują we Wrocławiu dwie kliniki, wyłonione w konkursie i to one kwalifikują pacjentów: InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa oraz Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA.
Foto: mat. Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii