Jedna ze starszych wrocławskich przepraw, łącząca Wyspę Słodową z Wyspą Bielarską, przejdzie kolejny remont. Mowa o moście św. Klary, którego obecną konstrukcję wybudowano w 1992 roku. Pierwsze prace remontowe wykonano prawie 10 lat później, a kolejne rozpoczną się już w środę (3 sierpnia).

– Niepozorny, idealnie wtopiony w pejzaż wysp odrzańskich, a przecież pełni bardzo ważną funkcję. Zapewnia stałą komunikację pomiędzy wyspami Słodową i Bielarską nie tylko spacerowiczom, ale również służbom ratowniczym oraz komunalnym utrzymującym plac zabaw, zieleń i czystość. To jeden ze starszych wrocławskich mostów, odbudowany w latach 90-tych i podremontowany dekadę później, przy okazji remontu roboczych kanałów pozostałych po dawnych młynach. Przygotowujemy się właśnie do remontu kapitalnego, gdyż elementy stalowe, ceglane i drewniane uległy przez ten czas znacznemu zużyciu – informował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk przy ogłaszaniu przetargu na remont mostu.

Zaplanowane prace remontowe obejmą:

  • wymianę pomostu wraz z podłużnicami, poprzecznicami, balustradami i pochwytami,
  • wymianę belek stalowych obu przęseł,
  • remont zwieńczenia podpór,
  • zabezpieczenie antykorozyjne elementów ceglanych i stalowych.

Ze względów bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia prac, most św. Klary będzie wyłączony z ruchu pieszego, a przejazd bądź przejście przez przeprawę będzie niemożliwe. Do Wyspy Bielarskiej będzie można dojść przez kładkę Bielarską – Żabią kładkę.

Zakończenie remontu planowane jest na grudzień 2022 roku.

 

Foto: mat. prasowe ZDiUM