We wtorek (2 sierpnia) około godziny 15:30 na jazie Rędzińskim utknęła barka. Silny nurt rzeki zepchnął ją na prawy segment jazu, w wyniku czego zatrzymała się na elementach modernizowanego obecnie obiektu hydrotechnicznego. Trwa akcja mająca na celu bezpieczne odtransportowanie barki w odpowiednie miejsce.

W trakcie prac budowlanych, prowadzonych na zlecenie Wód Polskich przez konsorcjum firm Naviga Stal z Kiełczowa oraz Eko-Wod ze Świdnicy, związanych z modernizacją jazu Rędzin na Odrze, doszło do przemieszczenia się barki, która zatrzymała się na elementach obiektu hydrotechnicznego. Na pokładzie barki znajdowały się dwie osoby obsługujące pojazdy dostarczające materiały na teren budowy oraz dwie osoby z obsługi barki. Nikomu nic się nie stało – poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Od wtorku prowadzona jest akcja, w ramach której barka ma zostać przetransportowana, a zator na rzece usunięty. W środę (3 sierpnia) udało się odholować przy pomocy pontonu dwa pojazdy służące do obsługi budowy, które znajdowały się na pokładzie barki. Na czwartek (4 sierpnia) zaplanowano ostatni etap akcji, czyli usunięcie barki z jazu.

W zabezpieczaniu miejsca zdarzenia bierze udział Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Policja. Swoje działania prowadzi też komisja ds. badania wypadków żeglugowych przy Urzędzie Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, która wraz z dolnośląską policją ma zająć się wyjaśnianiem dokładnych okoliczności całego zdarzenia i ustalaniem jego przyczyn.

 

Foto: Wodna Służba Ratownicza