„Wrocław miastem wolnym od samotności” – pod takim hasłem w 2022 roku we Wrocławiu będą odbywać się wydarzenia dedykowane poszerzaniu wiedzy o coraz bardziej powszechnym zjawisku, jakim jest samotność. Specjaliści są zgodni – dotyka wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu społecznego. Budowanie relacji jest jedyną, skuteczną metodą walki z samotnością i w tym roku Wrocław właśnie na relacje będzie zwracać szczególną uwagę.

Rok 2022 jest Rokiem Dobrych Relacji – Wrocław Przeciw Samotności. Ambasadorami akcji zostali: Olga Tokarczuk – pisarka, laureatka Nagrody Nobla, Anna Wyszkoni – wokalistka i Andrzej Piaseczny – wokalista.

Miasto to wspólnota mieszkańców. Tu we Wrocławiu umiemy budować dobrą, mądrą, empatyczną i wrażliwą wspólnotę, ale zdajemy sobie sprawę, że w tej wspólnocie są ludzie, którzy wymagają jeszcze większej naszej troski. Chcielibyśmy poprzez różnego rodzaju działania, w jakimś stopniu to zjawisko samotności zredukować – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przez cały rok, przy okazji wielu działań we Wrocławiu organizatorzy Roku Dobrych Relacji z jednej strony będą chcieli dotrzeć do osób samotnych, wskazać im ścieżki i możliwości pomocy, a z drugiej uwrażliwić na ten temat osoby, których pozornie temat nie dotyczy. Lista wydarzeń jest otwarta. Każda organizacja, która chce podjąć ten temat, powinna skontaktować się z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, który jest operatorem Roku Dobrych Relacji.

– Jesteśmy pierwszym miastem w Europie (wydaje mi się, że nawet świecie, ale nie chcę aż tak ryzykować), które chce systemowo, kompleksowo i całościowo zająć się tematem dobrych relacji przeciw samotności. W tym roku odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń, zarówno o charakterze osiedlowym, jak i ogólnomiejskim. Swoje propozycje zgłosiły m.in. przedszkola, szkoły, jednostki kulturalne, społeczne, organizacje pozarządowe, jednostki i spółki miejskie. Część z nich to propozycje przygotowane z myślą o Roku Dobrych Relacji, ale wiele to już znane projekty, które w tym roku będą mieć szczególny wydźwięk– mówiła Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

W pełnym harmonogramie znajdują się także m.in. konferencja naukowa poświęcona zjawisku samotności, specjalna kampania informacyjna, edycje specjalne Dnia Życzliwości, Wrocławskiej Potańcówki, Dni Seniora czy wakacyjne festyny. Centralnym punktem będzie ogólnomiejski festyn, który odbędzie się 27 lipca, czyli dokładnie w Międzynarodowy Dzień Osób Samotnych.

– Samotność to też kaskada pewnych reakcji w organizmie – nie tylko takich jak smutek, przygnębienie czy depresja, ale również kaskada różnych zmian biologicznych – min. obniżenie zdolności do przeciwdziałania stanom zapalnym, pogorszenie reakcji immunologicznej, wzrost ciśnienia, zwiększenie ryzyka chorób serca. Z medycznego punktu widzenia na pewno warto zająć się tym zjawiskiem – podkreślała prof. Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatrii. Kieruje Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego i Kliniką Psychiatrii USK we Wrocławiu

– Warto pamiętać, że samotność dotyczy wszystkich, ale są grupy które są narażone na samotność szczególnie – co ciekawe, to są ludzie młodzi, to są ludzie chorzy, niepełnosprawni, czy osoby, które są szczególnie narażone na wykluczenie społeczne czy dyskryminacje. Te wszystkie inicjatywy, o których myśli Wrocław, nie są strasznie drogie i trudne. To jest również listonosz, który może porozmawiać, to jest lekarz, który może porozmawiać, to jesteśmy wszyscy my- dodał prof. Dariusz Galasiński – kier. Centrum  Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą na Uniwersytecie Wrocławskim.

Ambasadorami Roku Dobrych Relacji zostali: Olga Tokarczuk – pisarka, laureatka Nagrody Nobla, Anna Wyszkoni – wokalistka oraz Andrzej Piaseczny – wokalista.

– Przede wszystkim czuje się dumna, że jestem od 10 lat utożsamiana z miastem, które wychodzi z taką inicjatywą, które chce głośno mówić o problemie jakim jest samotność – mówiła Anna Wyszkoni.

– Obiecuję, ze nie będę tylko „wyglądał” do akcji, ale też czynnie wezmę w niej udział. We Wrocławiu odbędzie się szereg działań, w które się włączę i będą Państwa do tego namawiał – dodał Andrzej Piaseczny.

Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.

 

Lista wybranych wydarzeń, które odbędą się w ramach akcji:

luty–czerwiec
Dzieli nas pół wieku
Kolejna edycja konkursu na portret – literacki, fotograficzny lub plastyczny – osoby starszej o co najmniej 50 lat od autora lub autorki. W tym roku konkursowi towarzyszyć będą warsztaty plastyczne „Napisz do Babci, napisz do Dziadka”, adresowane szczególnie do tych dzieci, których rodziny mieszkają poza Wrocławiem i poza granicami Polski. Propozycja Liceum Ogólnokształcącego nr XII.

marzec
W marcu ogłoszony zostanie międzyszkolny konkurs dla młodzieży na esej, poruszający tematykę relacji i alienacji. Propozycja Liceum Ogólnokształcącego nr IX oraz WCRS.

styczeń–grudzień
Podziel się książką
Propozycja Przedszkola nr 6 na zorganizowanie ogólnodostępnego punktu wymiany książek. Społeczność przedszkolna (zarówno dzieci, jak i rodzice) staną się dostarczycielami książek dla osób samotnych mieszkających w okolicy.

luty–grudzień
Wykłady Prezydenta Wrocławia nt. samotności dla słuchaczy UTW, który przedstawi  wydarzenia odbywające się we Wrocławiu, które mogą być pomocne przy radzeniu sobie w osamotnieniu i osobiście zaprosi seniorów do udziału w nich.

5 marca
Opowieści z wielkich bloków
Premiera przedstawienia Wrocławskiego Teatru Lalek, które porusza tematykę samotności, dojrzewania, wykluczenia, a także różnic międzyludzkich, które mogą, ale nie muszą być przeszkodami w budowaniu.

marzec
Bajka o uczuciach
Spektakl dla mieszkańców Wrocławia, dedykowany przede wszystkim seniorom. Ukazuje relacje międzyludzkie, m.in. problem samotności.

maj–wrzesień
Potańcówki
Propozycja WCRS na cyklicznie odbywające się wydarzenia, które integrują mieszkańców poprzez taniec. Plac Wolności w centrum miasta będzie parkietem, na którym każdy będzie mógł zatańczyć tak, jak lubi.

wrzesień
Dni Seniora
Czas integrujący seniorów nie tylko z Wrocławia. Po kolorowej inauguracji, która odbywa się w centrum Wrocławia, seniorzy otrzymują symboliczne klucze do miasta. Zaczynają wówczas świętowanie, a specjalnie z myślą o nich przygotowywanych jest wiele wydarzeń.

październik
Miesiąc Różnorodności
Wydarzenie w Szkole Podstawowej nr 96, które pomoże dzieciom migrantów w integracji. Podsumowaniem jest festiwal, podczas którego pokazywane są kraje pochodzenia uczniów.

listopad–grudzień
Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych – TON
Propozycja Centrum Kultury Wrocław-Zachód
Bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i wystawy promujące artystów z niepełnosprawnościami, którzy reprezentują różne dziedziny sztuki.

1 czerwca
Dzień dziecka
Plenerowe świętowanie Dnia Dziecka pełne atrakcji sportowo-kulturalnych. Głównym punktem programu będzie koncert Sary James.

27 lipca
Międzynarodowy Dzień Osób Samotnych
Centralny punkt obchodów Roku Dobrych Relacji – wydarzenie plenerowe skierowane do wszystkich mieszkańców.

wrzesień
Ucieczka od…
Debata młodzieżowa skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz zainteresowanych osób dorosłych. Tematem debaty będzie poszukiwanie dobrych relacji w rodzinie, szkole, wśród przyjaciół.

21 listopada
Dzień Życzliwości
Coroczna kampania, która uwrażliwia na przyjmowanie pozytywnych postaw w życiu.

grudzień
Poświętuj-my komuś święta
Coroczna kampania, w której drobne gesty, takie jak złożenie życzeń znajomym i nieznajomym tworzą atmosferę wzajemnej życzliwości i szacunku. W Roku Dobrych Relacji nie może jej zabraknąć.

 

Foto: mat. prasowe