Na wrocławskim osiedlu Kuźniki, w dolinie rzeki Ślęzy, zgodnie z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego mają powstać budynki mieszkalne. Z taką decyzją nie zgadzają się mieszkańcy okolicy, którzy chcą ratować cenny teren. Postanowili więc stworzyć projekt ochrony przyrody, a dodatkowo zorganizować protest pod Ratuszem.

Spór pomiędzy mieszkańcami a Urzędem Miasta dotyczy retencyjnej łąki, która schładza okolicę i zachodnią część Wrocławia. Jak tłumaczą przedstawiciele komitetu Zielone Kuźniki, takie mokre, retencyjne łąki zapobiegają nawałnicom i potrafią przyjąć spore ilości wody, a przy okazji chronią przed zalaniem czy podtopieniami. Następnie przez długi czas oddają wodę, co w dużym stopniu przeciwdziała upałom.

Aby zmienić decyzję Miasta związaną z zabudową cennego przyrodniczo terenu, Zielone Kuźniki zgłosiły projekt ochrony przyrody w formie użytku ekologicznego pn. „Korytarz Ekologiczny Doliny Ślęzy”, który będzie przedmiotem obrad i głosowania Rady Miejskiej Wrocławia w czwartek 8 lipca. Pod inicjatywą uchwałodawczą w sprawie utworzenia na tym obszarze 20 hektarów użytku ekologicznego, podpisało się około 1200 mieszkańców.

Na czwartek zaplanowano także protest pod Ratuszem:

„Pokażmy, że zależy nam na zieleni w mieście, w którym mieszkamy. Pokażmy, że potrzebujemy terenów zielonych, a nie kolejnych betonowych inwestycji. Wyraźmy Swój sprzeciw wobec niewłaściwych decyzji urzędników. Wyraźmy Swój sprzeciw wobec przeznaczania terenów zielonych pod zabudowy. Wyraźmy sprzeciw wobec wycinek drzew. Przestańmy udawać, że problem betonozy nie istnieje. Bądźmy przykładem dla przyszłych pokoleń. Pokażmy, że to my mamy prawo decydować o przestrzeni, w której żyjemy. Przyjdźcie z banerami, zwierzakami, rodzinami, zaproście przyjaciół. Zabierzcie ze sobą megafony” – apelują organizatorzy wydarzenia.

 

Foto: Facebook/Kuźniki Wrocław