Skwer na Przedmieściu Świdnickim przeszedł metamorfozę, w ramach której powstał atrakcyjny plac zabaw dedykowany najmłodszym, a także siłownia plenerowa, miejsce do gry w szachy oraz strefa odpoczynku z ławkami. Przestrzeń została zagospodarowana w oparciu o głosy okolicznych mieszkańców, którzy przedstawili swoje potrzeby podczas rozmów z Radą Osiedla i Zarządem Zasobu Komunalnego.

Do dyspozycji dzieci jest przede wszystkim rozbudowane urządzenie wielofunkcyjne ze zjeżdżalniami, drabinkami czy przeszkodami do pokonania (przejście linowe, ruchomy mostek, platformy, wystające z ziemi wysepki, po których trzeba przejść, aby dostać się na drugą stronę). Są i huśtawki równoważne, bujaki, piramida linowa do wspinaczki, z którą poradzą sobie już najmłodsi, a zmysł równowagi będzie można wyćwiczyć na specjalnym urządzeniu typu parkour. Na placu zabaw nie może zabraknąć piaskownicy. Tutaj ciekawostką jest znajdująca się tuż obok skrzynia, w której można zostawić zabawki, ale która też świetnie posłuży do zabawy w poszukiwanie skarbów – opisuje ZZK.

W drugiej części skweru pojawiły się ławki, stół do gry w szachy, siłownia plenerowa z trzema urządzeniami do ćwiczeń oraz stół do gry w tenisa stołowego. Co więcej, w strefie odpoczynku umieszczono również specjalnie zaprojektowaną ławeczkę umożliwiającą przebranie lub nakarmienie dziecka.

W ramach prac zadbano także o zieleń. Rosnące tam wieloletnie klony poddano pielęgnacji, wykonano nowe nasadzenia w postaci 350 sztuk tawuły japońskiej i ponad 90 krzewów derenia białego. Zniszczoną trawę zrekultywowano, czego efektem jest 250 m2 nowego trawnika.

Teren skweru został ogrodzony, a na placu zamontowano stojaki na rowery, oświetlenie ledowe i kosze do segregacji odpadów. Remont wykonano w ramach Programu Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-2024, a koszt prac wyniósł blisko 950 tysięcy złotych.

 

Foto: mat. ZZK Wrocław