Decyzją wojewody Dolnośląskiego, Uniwersytecka Klinika Ginekologii i Położnictwa przy Chałubińskiego we Wrocławiu wstrzymała dziś przyjmowanie ciężarnych pacjentek. Szpital będzie teraz zajmować się wyłącznie pacjentkami zakażonymi COVID-19.

Dotychczas klinika przyjmowała m.in. ciężarne pacjentki wymagające przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów onkologicznych oraz takie, których dzieci wymagają specjalistycznej opieki neonatologów. Lekarze w Klinice zajmują się również ciążami skomplikowanymi, ze względu na specyfikę działalności szpitala 3-go stopnia. Przy Klinice działają także specjalistyczne poradnie, takie jak Poradnia Ginekologii Dziewczęcej, czy poradnia dla kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę.

Od dziś, pacjentki wymagające opieki lekarskiej, która do tej pory była im oferowana przez Klinikę, nie będą przyjmowane. 70 specjalistycznych miejsc przeznaczonych dla ciężarnych, zostanie zamienionych na 7 miejsc dla kobiet w ciąży, zarażonych COVID-19.

Szpital nie zgadza się z decyzją wojewody i złożył odwołanie. Klinika mieści się w zabytkowym budynku, który nie jest przystosowany do przekształcenia na oddział zakaźny. Ponadto, nie wiadomo co czeka pacjentki przebywające obecnie na oddziale, czy będą ewakuowane i kiedy miałoby to nastąpić.

Tekst: CWC

Foto: Zbiory Fotopolska