Muzyczny Tramwaj, Miejska Gra Terenowa, bezpłatna godzina jazdy rowerem miejskim czy piknik rodzinny w Parku Tysiąclecia. To tylko niektóre atrakcje, które zaplanowano z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności organizowanego we Wrocławiu. Seria wydarzeń rozpoczęła się 16 września, a zwieńczy ją Sobota z Zielonym Wrocławiem (23 września).

Europejski Tydzień Mobilności to kampania Komisji Europejskiej, organizowana co roku od 16 do 22 września. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Oszczędzaj energię!”, co oznacza nastawienie na zrównoważoną mobilność. Celem akcji jest popularyzacja zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców miast do wybrania zdrowych, alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Stałym punktem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Dzień bez samochodu (22 września) – w tym dniu przejazdy komunikacją miejską są darmowe. W tym roku do obchodów ETM dołączyła firma NextBike, dzięki czemu przez cały tydzień, czyli od 16 do 22 września, codziennie można skorzystać z darmowej godziny jazdy Wrocławskim Rowerem Miejskim. 

Punktem kulminacyjnym tegorocznych działań będzie piknik rodzinny w Parku Tysiąclecia.

Odbierz skrzydłokwiaty w zamian za elektroodpady. Weź udział w dziesiątkach zabaw i warsztatów. Poznaj ekologiczne miejskie projekty. Powalcz o nagrody główne – hulajnogę elektryczną i rower. To wszystko podczas największego ekopikniku w mieście. Tym razem pod hasłem „Razem Do Celu”. Chcemy promować zrównoważoną mobilność – z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności i powstania nowej trasy TAT – zachęca Zarząd Zieleni Miejskiej.

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności we Wrocławiu

18-22 września

 • Miejska Gra Terenowa dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin – zapisy i mapki z zadaniami do pobrania na stronie artjtm.com oraz w lokalnych punktach. Finał oraz rozdanie nagród podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem.

18 i 21 września

 • Warsztaty dla seniorów „Mobilny senior” – grupa seniorów zajmie się mapowaniem najbliższej przestrzeni pod kątem szlaków, którymi poruszają się po osiedlu. Zaznaczą ścieżki i stacje rowerowe, podjazdy dla wózków. Seniorzy nauczą się korzystać z rowerów miejskich. Zapisy w Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ckwz.pl.

22 września

 • Debata „Mobilni i zrównoważeni”. Wyjściem do dyskusji będą fragmenty wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Nowego Dworu na temat transportu miejskiego. Podczas spotkania odbędzie się premiera spotu „Jak skutecznie dojechać?” oraz pokaz efektów warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci. Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 22, ul. Chociebuska 8/10, godz. 17-19, bez zapisów.
 • Rejsy po Odrze przyjaznymi środowisku łodziami ukazujące piękno Wrocławia od strony rzeki w godz. 15-18, bulwar Piotra Włostowica, przystań City Boats.

23 września

 • Zwiedzanie rowerowe miasta z przewodnikiem – ukazanie zalet komunikacji rowerowej, godz. 14, start: plac Solny.
 • Przejazd pojazdami elektrycznymi typu melex po Starym Mieście i Ostrowie Tumskim, godz. 14.30, start: plac Solny.
 • Wypożyczanie kajaków w godz. 10-14, Odra Centrum, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, w tym dniu na hasło: Europejski Tydzień Mobilności 2023.
 • Udostępnianie rowerów połączone z akcją zachęcającą kierowców pojazdów mechanicznych do zamiany czterech kółek – szczegóły znajdą się na stronie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu.
 • Muzyczny tramwaj (godz. 11:00-13:00) – tramwaj z artystami i artystkami Fundacji ART JTM przejedzie nową trasą na Nowy Dwór (TAT). Wystąpią: Wiktoria Zjawiony, Dominika Borkowska (dot.), Karolina Bronkowska, Dorota Duda, Szymon Majkrzak i Zofia Dębska.
 • Sobota z Zielonym Wrocławiem – plenerowe, rodzinne wydarzenie, podczas którego odbędzie się szereg działań edukacyjnych i promocyjnych z zakresu zrównoważonej mobilności, park Tysiąclecia, godz. 12-17.

  W programie między innymi:
  – rowerowa parada dzieci i młodzieży „Ślimaki przodem”,
  – spacer sąsiedzki,
  – warsztaty teatralne i plastyczne,
  – wielkoformatowa gra planszowa,
  – warsztat tworzenia kolorowych akcesoriów rowerowych,
  – stoisko Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu: warsztaty praktycznych umiejętności serwisowania roweru bez specjalistycznego sprzętu, konkurs wiedzy o Europejskim Tygodniu Mobilności z nagrodami, projekcja filmu związanego z Europejskim Tygodniem Mobilności.

 

Foto: mat. Zielony Wrocław