W poniedziałek (7 marca) na placu przy Wydziale Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyło się uroczyste przekazanie 38 nowych pojazdów służbowych dla dolnośląskich policjantów. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 4.5 mln złotych, z czego ponad 2.2 mln przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. 

Flota dolnośląskiej Policji powiększyła się o prawie 40 nowych ekologicznych radiowozów marki Toyota Corolla. Są to pojazdy z napędem hybrydowym, które wykorzystywać będą funkcjonariusze pełniący służbę na terenie miast i powiatów województwa. Przekazane samochody skonfigurowano zarówno w wersji oznakowanej, jak i nieoznakowanej, więc będą wykorzystywane zarówno przez policjantów z pionu prewencji, jak i służby kryminalne.

Hybrydowe radiowozy marki Toyota Corolla, zostały zakupione dzięki wspólnemu projektowi, którego partnerami są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Umowę o dofinansowanie zadania pod nazwą „Zakup pojazdów elektrycznych dla garnizonu dolnośląskiego” podpisano w lutym 2021 roku, a następnie wdrożono niezbędne procedury do realizacji przedsięwzięcia.

 

Jak informuje asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Zespółu Prasowego KWP we Wrocławiu, nowe auta znacząco różnią się od wykorzystywanych dotychczas przez funkcjonariuszy, szczególnie w aspekcie emisji spalin do atmosfery, co jak wiemy, ma bezpośredni wpływ na poziom czystości powietrza. Wszystko za sprawą wyposażenia w napęd hybrydowy o mocy 152 KM, ale ciekawych rozwiązań w zakupionych pojazdach jest więcej. Samochody posiadają najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, porty USB, dodatkowe światła i szperacz ułatwiający pracę w nocy, a także czujniki i kamerę cofania oraz automatyczną klimatyzację.

 

Foto: mat. prasowe KWP we Wrocławiu