Ogrody Szczytnickie to teren w kwartale ulic Mickiewicza, Kopernika, Heweliusza i alei Wielkiej Wyspy, po dawnym gospodarstwie ogrodniczym. Projekt inwestycji uzgodniono z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a pierwsze prace już ruszyły.
– To wielka inwestycja warta nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego musimy ją podzielić na etapy. Ten wart jest ok. 4,5 miliona. W ramach niego przede wszystkim oczyścimy ten teren, nasadzimy kolejne drzewa i utworzymy cztery alejki, otwierające tę przestrzeń dla wrocławian tak, aby mogli z niej bezpiecznie korzystać – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Nowe alejki umożliwią m.in. wejście na teren od parkingu przy ul. Mickiewicza, przejście od strony wschodniej od AWW (na wysokości ul. Kosynierów Gdyńskich) w kierunku północno zachodnim, a więc w stronę ul. Kopernika oraz skweru Charlesa Proteusa Steinmetza.
Poza utworzeniem dróg spacerowych I etap zadania realizowanego przez spółkę Wrocławskie Inwestycje obejmie nasadzenie 526 drzew (11 gatunków) i posprzątania dawnego gospodarstwa ogrodniczego ze śmieci, gruzu oraz stłuczki szklanej.
– Ruszamy przy okazji zakończenia budowy alei Wielkiej Wyspy, ponieważ to wraz z tym projektem uruchomiony został pomysł, by urządzić to miejsce. Nad zadaniem czuwała od początku profesor dr hab. Monika Ziemiańska z Uniwersytetu Przyrodniczego. To ona została oddelegowana przez Wrocławskie Inwestycje do opieki nad tym projektem i efekt jej pracy oraz zespołu projektowego pod okiem architekt Amelii Czubiej-Kocjan możemy oglądać – mówi prezes Wrocławskich Inwestycji, Piotr Paś.
Projektant przewidział w kolejnych etapach place zabaw dla dzieci, część rekreacyjną dla rodzin, która ma nawiązywać do funkcjonujących tu przez lata szklarni.
– Chcemy odtworzyć w tym stylu trzy pergole obrośnięte pnączami i stworzyć miejsce piknikowe dla rodzin. Miejsce to znajdowałoby się w niedalekim sąsiedztwie placów zabaw – opowiada projektantka Amelia Czubiel-Kocjan.
Część alejek parkowych ma być oświetlona. Zachowany zostanie mur istniejący w parku, przy którym przewidziano skalniaki oraz przestrzeń, która mogłaby być miejscem dla wystaw artystycznych. Do tego przewidziana jest polana integracyjna pozwalającą na organizację imprez dla mieszkańców, ścieżka zdrowia w cieniu drzew z siedmioma stacjami i z urządzeniami do rekreacji dla osób starszych.
Projektanci planują zachować po północnej stronie fragment lasu szkółkarskiego i w jego okolicy stworzyć punkt widokowy na istniejący drzewostan. Jednocześnie od strony AWW od ul. Kosynierów Gdyńskich ma powstać przestrzeń wejściowa z elementami niewielkich pagórków.
Park Szczytnicki pierwotnie był ogrodem majątku Stare Szczytniki połączonym z parkiem publicznym i istniał już w XVIII wieku. W 1807 roku mocno zdewastowany podczas wojen napoleońskich. Obecną wersję parku zaczęto tworzyć w 1865 roku. Kilkukrotnie był powiększany. Ostatni raz tak poważnie w 1900 roku, gdy przedłużono go w kierunku Morskiego Oka. W 1913 roku rozbudowany został o Ogród Japoński.
– Założeniem jest jak najmniejsza ingerencja w ten obszar i zachowanie cennych okazów drzew. Otwarcie ogrodu dla mieszkańców i zapewnienia im odpoczynku oraz relaksu wśród zieleni. Projektanci wnikliwie wsłuchiwali się w głosy mieszkańców, którzy proponowali wprowadzone zagadnienia podczas konsultacji społecznych oraz spacerów, które odbywały się na tym terenie – mówi dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
100 hektarów nowych terenów zielonych
84 procent Wrocławian już teraz ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od swojego domu. To o ponad 6 proc. więcej niż w 2017 r. W obszarze śródmiejskim te liczby są jeszcze wyższe – bo w tej odległości zieleń ma 96 proc. mieszkańców.
– Te wszystkie dane bardzo nas cieszą, jednak nie zamierzamy na tym poprzestać. Już teraz ogłaszamy, że na terenie całego miasta zagospodarujemy w sumie 100 ha pod nowe parki i zieleńce – dodaje prezydent Sutryk.
W najbliższych latach powstaną m.in.:
- Park Idzikowskiego – 8-hektarowy teren zgłoszony do dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku 2021-2027. Szacowana wartość – 11,8 mln zł. Jest już pozwolenie na budowę.
- Klin Wojszycki 60 ha i Klin Widawski 3 ha przy ul. Kminkowej (po pozyskaniu terenów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – KOWR). Klin Wojszycki czeka jeszcze aktualizacja dokumentacji, założeniem jest, by na tym terenie powstał las, ale wkomponowany w już opracowaną i przekonsultowaną z mieszkańcami Wojszyc i Jagodna koncepcję terenu. Natomiast Klin Widawski czeka na opracowanie wstępnej koncepcji zagospodarowania, która ma być zlecona w kwietniu.
- Park przy Rdestowej – w ramach akcji Wrośnij we Wrocław jesienią 2022 roku, na terenie o pow. 3,5 ha posadzono 300 drzew. W planie jest opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie tras spacerowych, montaż małej architektury i nasadzenie krzewów i bylin.
- Park nad Ługowiną – jesienią 2018 roku, na terenie o pow. 2,6 ha posadzono ok. 170 drzew (Wrośnij we Wrocław). W tym przypadku szykowane są materiały, na podstawie których będzie można zlecić projektowanie.
- Park przy Zakopiańskiej – tu także w ramach akcji Wrośnij we Wrocław wiosną i jesienią 2020 roku, na terenie o pow. 2 ha nasadzono 424 drzewa. Zadanie wymaga opracowania dokumentacji projektowej
i wykonania ciągów spacerowych, montażu malej architektury
i założenia zieleni niskiej krzewów i bylin. - Park Mieszczński – na terenie o pow. 3,5 ha powstaje park, obecnie prowadzona jest remediacja terenu, zakończenie I etapu jego budowy planowane jest na 2026 r. Koszt to 8 mln zł.
- Park Swojczycki – Smocze Uroczysko – pierwszy etap już jest realizowany w ramach WBO. Powstaje na terenach cennych przyrodniczo, w terenie zabudowy mieszkaniowej. W planie są też nowe zieleńce, przestrzenie wypoczynkowe, m.in. przy ul. Rumiankowej (1 mln zł), Stysia (700 tys.), Orzechowej (900 tys.), Szybowcowej (1 mln) i Lechitów.
Co ważne, Zarząd Zieleni Miejskiej rozbudowuje także nowo powstałe parki, co dotyczy m.in. parku Brochowskiego, Klecińskiego, Migdałowego, tzw. Klina Żmigrodzkiego, parku Mamuta, Parku Żernickiego przy ul. Rumiankowej, parku przy ul. Głównej, parku przy ul. Starogajowej i parku przy jeziorze Pawłowickiem. Na liście zadań jest też rozszczelnianie betonowych przestrzeni.
Foto/Wizualizacje : mat. prasowe