Park Henrykowski to nowy zielony teren dla osiedli Tarnogaj, Huby, Gaj i Przedmieście Oławskie, który został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w latach 2019 i 2020.

Mieszkańcom udało się zebrać na realizację projektu 4 mln złotych, jednak ich plan stworzenia zielonej przestrzeni łączącej Park Henrykowski z Parkiem Tarnogajskim może nie dojść do skutku. Problemem okazał się przesmyk pomiędzy ulicami Paczkowską i Hubską, należący do PKP.

Teren, którym zarządza kolej od lat zarośnięty jest krzewami, a dodatkowo znajduje się tam mnóstwo porzuconych śmieci. Mieszkańcy liczyli na to, że miastu uda się wydzierżawić ten obszar od PKP, tak aby osoby zamieszkujące okoliczne osiedla mogły bez problemu przechadzać się pomiędzy dwoma parkami.

Decyzja kolei w kwestii przesmyku parkowego nie jest jednak taka, jakiej oczekiwaliby zwolennicy realizowanego projektu WBO. Według przedstawicieli PKP, sugerowane przez mieszkańców rozwiązanie nie pozwoliłoby na prowadzenie działalności związanej z obsługą ruchu kolejowego w takim samym zakresie jak do tej pory. Sugestią kolei jest utworzenie nowego przejścia na terenach gminnych, w bezpiecznej odległości od obszaru kolejowego.

Ze względu na spór prace przy tworzeniu Parku Henrykowskiego mogą się opóźnić, a rozmowy z koleją będą kontynuowane.

Kubek – Tarnogaj

 

 

Tekst: CWC
Foto: A. Świrski/Flycity