Szukając pomysłu na spędzenie wolnego czasu, często decydujemy się na jednodniowe wycieczki. Z reguły wybieramy miejsca pod Wrocławiem, które pozwolą chociaż na chwilę uciec od miejskiego zgiełku. Jednym z takich miejsc jest Arboretum w Wojsławicach, czyli ogromny ogród botaniczny.

Arboretum mieści się w Wojsławicach, 50 km na południe od Wrocławia i 2 km, na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Dojeżdżając do celu, od razu można zorientować się, że jest się w dobrym miejscu, ponieważ przy drodze rozpościera się widok na ogromne zielone tereny.

Przed wejściem na obszar Arboretum znajdują się kasy biletowe oraz plan ogrodu ukazujący wszelkie możliwe trasy zwiedzania oraz atrakcje znajdujące się na jego terenie. Bezpośrednio po wejściu do ogrodu, trafiamy na odrestaurowany folwark książęcy, gdzie można zobaczyć przedmioty użytku codziennego, pochodzące z dawnych lat.

Następnie wyrusza się na spotkanie z naturą, która w Arboretum zdecydowanie przyciąga wzrok. Cała powierzchnia ogrodu wynosi 62 ha, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni oraz 42 ha nowych terenów. Jeżeli chodzi o gatunki i odmiany przeróżnych roślin, jest ich na miejscu ponad 8 tysięcy, w tym 3,5 tysiąca bylin.

Od ponad 100 lat gromadzone są w Arboretum drzewa, krzewy oraz byliny pochodzące z różnych rejonów świata oraz prowadzone są obserwacje dotyczące aklimatyzacji, wzrostu, zdrowotności roślin i przydatności w praktyce. Na terenie ogrodu występuje wiele roślin ujętych na tzw. czerwonych listach, a mianowicie rzadkich w skali kraju oraz świata.

Poza roślinami, które są niezaprzeczalnie piękne, Arboretum oferuje także inne atrakcje, takie jak teren piknikowy i miejsca do grillowania, łączki do leżenia na własnych kocykach oraz punkt gastronomiczny, gdzie można coś zjeść albo napić się kawy, czy czegoś zimnego. Ponadto, na całym terenie ogrodu rozstawione są ławki i leżaki, gdzie można przysiąść i napawać się pięknem okolicy.

Przy wyjściu z Arboretum znajdują się również punkty sprzedaży roślin, gdzie można zakupić zioła, kwiaty oraz krzewy, które wpadły nam w oko podczas zwiedzania.

Podsumowując, Arboretum to idealny pomysł na spędzenie w miły sposób słonecznego dnia na łonie natury. Na pobyt tam warto zaplanować sobie minumum kilka godzin, a najlepiej cały dzień, podczas którego można urządzić sobie piknik i odpocząć. My sprawdziliśmy to osobiście i zdecydowanie polecamy wszystkim wrocławianom udać się do Wojsławic i odwiedzić to miejsce!

 

Adres: Arboretum Wojsławice w Niemczy, Wojsławice 2, 58–230 Niemcza

Godziny otwarcia: codziennie, w godz. 9:00-20:00

Bilety: ulgowy – 10 zł, normalny – 20 zł

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu