Kończy się Rok Dobrych Relacji we Wrocławiu. Odbyło się wiele spotkań, koncertów, potańcówek, webinarów, konferencji – wydarzeń, które po dwóch latach pandemii miały sprawić, że wrocławianie w każdym wieku, wyjdą z domów i spotkają się z innymi w różnych przestrzeniach miasta. W grudniu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje świąteczne paczki dla osób w trudnej sytuacji życiowej. W sumie trafią do 4 000 rodzin. Część z nich to Paczki Dobrych Relacji, które w siedmiu miejscach Wrocławia przekaże potrzebującym prezydent miasta.

Pierwsze spotkanie odbyło się na terenie Wrocławskiego Centrum Integracji.

Dziś przekazujemy w ręce wrocławian 160 paczek. mamy nadzieję, że ułatwią Państwu przygotowania w tym przedświątecznym czasie. To  pierwsze takie spotkanie z mieszkańcami, a będzie ich w sumie siedem. Największe odbędzie się na Nowym Targu, zapraszam tam wszystkich wrocławian, każdy może się włączyć, upiec ciasto i świętować razem z nami – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Paczki Dobrych Relacji trafiły do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – osób starszych, schorowanych, rodzin wielodzietnych, osób w trudnej sytuacji życiowej oraz do podopiecznych Wrocławskiego Centrum Integracji, którzy uczestniczyli w kursach zawodowych w ramach programów reintegracyjnych.

Wrocław pomaga przez cały rok, nie tylko od święta. Ostatnio otwarto sklep społeczny, ulicami Wrocławia jeździ Streetbus, który wydaje posiłki dla osób w kryzysie bezdomności, są przystanki ciepła. Ta akcja to nie tylko MOPS, to organizacje pozarządowe, Rady Osiedla, dzięki nim trafiamy do najbardziej potrzebujących – podkreślał Andrzej Mańkowski, dyrektor MOPS Wrocław

Wrocławskie Centrum Integracji pomaga osobom wykluczonym społecznie, długotrwale bezrobotnym w powrocie do społeczeństwa. Organizujemy kursy zawodowe, wspieramy kompetencje społeczne, wspieramy psychologicznie. Dziś mamy okazję pomóc w szczególny sposób, przekazując produkty, które uprzyjemnią święta – mówiła Ewa Żmuda, zastępca dyr. WCI Wrocław

W paczkach znalazły się produkty żywnościowe, które przydadzą się przed Świętami: cukier, herbata, ciastka, ciasto do wypieków, bakalie, majonez, makaron, ryż, mąka, kasza, barszcz czerwony w proszku, kukurydza konserwowa, owoce w puszcze, buraki w słoiczku, śmietanka do kawy, kawa, dżem, ogórki konserwowa, ketchup i świąteczna kartka z życzeniami.

W sumie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował 4 tysiące paczek dla najbardziej potrzebujących wrocławian. Będą one rozdawane także przez organizacje pozarządowe czy Rady Osiedli do 21 grudnia. W przypadku osób w kryzysie bezdomności, paczki składają się w większości z gotowych produktów.

We Wrocławiu z pomocy społecznej korzysta około 7500 osób i rodzin, w procedurze Niebieskiej Karty znajduje się 2500 rodzin, a ze świadczeń rodzinnych korzysta blisko 10 tysięcy rodzin.

 

Foto: mat. prasowe UM Wrocław