Na piątkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Adama Niedzielskiego, minister Marleny Maląg oraz profesora Andrzeja Horbanad ogłoszono nowe zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią – od jutra cała Polska będzie objęta czerwoną strefą.

„Cała Polska staje się od jutra strefą czerwoną. Wszystkie szkoły podstawowe od 4. do 8. klasy przechodzą na naukę zdalną. W godz. od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego. Wszystkie obiekty gastronomiczne jak bary i restauracje, będą mogły działać tylko na wynos. Jest to zaplanowane na dwa tygodnie, ale możemy to przedłużyć” – zaznaczył Morawiecki.

Dodatkowo premier ogłosił zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Wyjątkiem są ci, którzy mieszkają razem i ci, którzy spotykają się w celach zawodowych.

Morawiecki poprosił seniorów powyżej 70. roku życia o to, by w miarę możliwości nie wychodzili z domu, wyjątkiem są sprawy zawodowe czy zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego.

Działalność basenów, aquaparków i siłowni pozostaje zawieszona. Zawieszona zostanie również działalność sanatoriów, natomiast istnieje możliwość dokończenia aktualnie trwających turnusów.

Tekst: CWC