W październiku 2022 roku baraki dawnego obozu pracy przy ul. Sołtysowickiej zostały wyburzone. Prace archeologiczno-poszukiwawcze na tym terenie prowadził Instytut Pamięci Narodowej, a ich efektem jest odnalezienie 381 zabytków, a także ludzkich szczątków.

Arbeitslager Burgweide był największym obozem przejściowym oraz obozem pracy przymusowej w Breslau w latach 1940–1945. Mieścił się na terenie dzisiejszego osiedla Sołtysowice, między ulicą Sołtysowicką (Dorpaterstrasse) i aleją Poprzeczną (Quer-Allee). Miejsce było przeznaczone dla około 7 000 osób, jednak pod koniec wojny przebywało tam ponad 15 000 więźniów różnej narodowości.

Jeszcze niedawno w miejscu dawnego obozu znajdowało się kilka zniszczonych baraków, które prawdopodobnie wybudowano z materiału pozyskanego z rozbiórki obiektów obozowych. W lipcu 2022 roku rozpoczęły się działania zespołu ds. upamiętnień, powołanego przez Wojewodę Dolnośląskiego. Głównym zadaniem jego członków było ustalenie szczegółów i zakresu prac porządkowych oraz archeologiczno-poszukiwawczych związanych z lokalizacją obozu i ewentualnych miejsc pochówku więźniów.

Podczas prac odkryto centralnie zlokalizowaną część obozu. Pozostałości szeregu zabudowań świadczą o tym, że był to sektor administracyjny, co poświadcza większa część znalezionych przedmiotów: butelki po piwie, elementy umundurowania żołnierzy Wermachtu, fiolki po perfumach, porcelana – wyjaśnia Marcin Marczak, zastępca dyrektora IPN Oddział we Wrocławiu.

W sumie przy ul. Sołtysowickiej odnaleziono 381 zabytków – artefakty z porcelany, monety, zabytki metalowe: kubki, garnki, puszki, miski oraz sztućce. Znaleziono także artefakty związane z higieną osobistą: szczoteczki do zębów, pojemniki po paście do zębów oraz kremie, golarki, a nawet szklana szpitalna kaczka. Mnóstwo przedmiotów osobistych takich jak np. okulary, fragmenty biżuterii, zabawki (ołowiane żołnierzyki, pionki do gry), wieszaki, pojemnik na nici.

W planach mamy stworzenie ekspozycji (na razie tymczasowej) oraz w przyszłości przygotowanie wystawy opowiadającej historię obozów pracy na terenie Wrocławia podczas drugiej wojny światowej. Z racji tej, że żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń możemy dzięki takiej wystawie lepiej poznać szczegóły chociażby z życia codziennego jeńców obozu Baurgweide. Chcielibyśmy, aby powstała sala pamięci tych miejsc i związanej z nimi histoirii. Wielu ludzi straciło tam życie a większość z nich zdrowie. Mieszkańcy Wrocławia powinni mieć możliwość poznania czarnych kart w historii miasta – dodaje zastępca dyrektora IPN Oddział we Wrocławiu.

Podczas prac archeologicznych znaleziono także szczątki ludzkie, które były zachowane w 90%.

Niewielka głębokość grobu, brak trumny wskazuje na pospieszne pochowanie, prawdopodobnie w czasie walk o Twierdzę Wrocław w latach 1944-1945. Niezidentyfikowane szczątki zostały przekazane i pochowane na cmentarzu wrocławskim przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – informuje IPN Oddział we Wrocławiu.

Zobacz, jak wyglądały pozostałości obozu przed wyburzeniem:

 

Foto: Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu